Market Buzz - Nobia och Nibe

SHB skriver i en analysuppdatering att Nobia har kämpat med svag tillväxt, särskilt i Storbritannien där bolaget fortsätter att stänga underpresterande butiker och istället fokuserar på försäljning genom partnerskap och konsolidering av leveranskedjan.

Market Buzz Nobia och Nibe High Quality

Positivt är att den nordiska konsumentmarknaden återhämtar sig, stödd av statliga subventioner för renoveringsprojekt i hemmet. Antalet påbörjade bostadsbyggen är dock fortsatt lågt, med en viss återhämtning i Danmark och några positiva tecken i Sverige. SHB räknar med en negativ försäljningstillväxt på 4 procent i andra kvartalet, främst belastad av verksamheten i Storbritannien, följt av en återgång till tillväxt under andra halvåret.

SHB spår en förlust på sista raden i kvartalet, med en justerad EBIT-marginal på 2,6 procent. Nobia har genomfört ett antal kostnadsbesparande åtgärder med en årlig besparingstakt på över 550 miljoner kronor. Även om bolaget ännu inte är ur farozonen, är det glädjande att se upptrappningen av automatiserad produktion av kompletta kök från Jönköping samt den lägre fasta kostnadsbasen i Storbritannien. SHB upprepar Köp med riktkursen 5 kronor på tolv månaders sikt.

Nibe rapporterade ett resultat som var något bättre än Ålandsbanken och marknadens förväntningar. På den positiva sidan noterar banken att det viktigaste affärsområdet, Climate Solutions, överraskade positivt vad gäller vinstmarginalerna. Nibe upprepar också prognosen om att CS ska uppnå en rörelsemarginal på 13 procent under 2025. Banken noterar även att den senaste tidens datapunkter tyder på en förbättrad efterfrågan på värmepumpar i Europa, inte minst på den viktiga tyska marknaden. Enligt Nibe har lagernivåerna normaliserats på de flesta håll efter en lång tid av högre nivåer än önskvärt.

På den negativa sidan är det tydligt att konkurrenstrycket i industrin är oförändrat hårt, speciellt inom luft-luft men också inom luft-vatten. Baserat på prognosen för 2026 värderas Nibe till 25x vinsten per aktie. Detta är i nivå med Atlas Copco och cirka 30 procent högre än Alfa Laval. Ålandsbanken anser fortsatt inte att Nibe är attraktivt värderad – värderingsmodellen indikerar ett långsiktigt värde på 31 kronor per aktie, klart under dagens nivå. Banken upprepar sin negativa syn på aktien

 

Källa: SHB och ABS

 


DISCLAIMER
Detta material har sammanställts av Stockpicker i informationssyfte och ska inte ses som rådgivning. Innehållet har grundats på information från allmänt tillgängliga källor vilka bedömts som tillförlitliga. Sakinnehållets riktighet och fullständighet liksom lämnade prognoser och rekommendationen kan således inte garanteras. Stockpicker lämnar inte i förväg ut slutsatser och eller omdömen i materialet. Åsikter som lämnats i materialet är analytikerns åsikter vid tillfället för upprättandet av materialet och dessa kan ändras. Det lämnas ingen försäkran om att framtida händelser kommer vara i enlighet med åsikter framförda i materialet. Stockpicker frånsäger sig allt ansvar för direkt eller indirekt skada som kan grunda sig på detta material. Placeringar i finansiella instrument är förenade med ekonomisk risk. Att en placering historiskt haft en god värdeutveckling är ingen garanti för framtiden. Stockpicker frånsäger sig därmed allt ansvar för eventuell förlust eller skada av vad slag det må vara som grundar sig på användandet av materialet.
Skriven av
Fredrik Larsson
Analytiker
Publicerad 2025-05-19 19:50:00
Ändrad 2025-05-19 20:06:01
Annons
Annonser