Small Cap - Scout Gaming rusade på rapport
Scout Gaming, en B2B-leverantör inom fantasysport och betting, rusade på fredagen 18,9 procent.
Bolaget rapporterade en 56 procentig omsättningsökning under det första kvartalet. Intäkterna ökade till 12,4 miljoner kronor (8,0) medan ebitda-förlusten minskade till -1,2 miljoner kronor (-2,8).
Lightning Group genomför en företrädesemission som vid fullteckning ska tillföra 19 miljoner kronor före emissionskostnader. Emissionen är fullt garanterad genom garantiåtaganden från huvudägare. Villkoren är 3:2, innebärande att två befintliga aktier ger rätt att teckna tre nya aktier till teckningskursen 70 öre per aktie. Teckningstiden löper från 2 till 17 juni och handel med teckningsrätter sker den 2 till 13 juni. Likviden ska finansiera förvärvet av Masetek som aviserades på fredagen samt stärka rörelsekapitalet och kvitta befintliga ägarlån. Aktien lyfte 60,8 procent. Värt att tänka på är att börsvärdet endast uppgår till cirka 22 miljoner kronor.
Detta material har sammanställts av Stockpicker i informationssyfte och ska inte ses som rådgivning. Innehållet har grundats på information från allmänt tillgängliga källor vilka bedömts som tillförlitliga. Sakinnehållets riktighet och fullständighet liksom lämnade prognoser och rekommendationen kan således inte garanteras. Stockpicker lämnar inte i förväg ut slutsatser och eller omdömen i materialet. Åsikter som lämnats i materialet är analytikerns åsikter vid tillfället för upprättandet av materialet och dessa kan ändras. Det lämnas ingen försäkran om att framtida händelser kommer vara i enlighet med åsikter framförda i materialet. Stockpicker frånsäger sig allt ansvar för direkt eller indirekt skada som kan grunda sig på detta material. Placeringar i finansiella instrument är förenade med ekonomisk risk. Att en placering historiskt haft en god värdeutveckling är ingen garanti för framtiden. Stockpicker frånsäger sig därmed allt ansvar för eventuell förlust eller skada av vad slag det må vara som grundar sig på användandet av materialet.