Getinge – Perfekt storm

Getinges aktie rasade 15% i samband med bolagets Q1-rapport. Detta var bolagets första negativa vinstöverraskning på 11 kvartal sedan man kommit till rätta med tidigare kvalitetsproblem.

Getinge Perfekt storm

Först publicerad i Stockpicker Newsletter 1951 (1 maj 2022)

GETI B | Large Cap | 286,6 kr | KÖP

De flesta av siffrorna i rapporten kom in sämre än förväntningarna. Getinge mötte dock tuffa jämförelsetal, när efterfrågan på ventilatorer nu faller tillbaka.

Det har länge varit väntat att den starka försäljningen av ventilatorer, kopplad till pandemin, skulle försvagas. Nu har dock Getinge bl.a. problem med komponentförsörjningen vilket i sin tur har lett till att man inte har kunnat leverera ut varor som tänkt. Samtidigt har nedstängningarna i Kina gjort att många leveranser dit inte har kunnat göras.

Mot bakgrund av allt ovan nämnt kan man hävda att det var något av en perfekt storm i Q1, vilket tyngde Getinges verksamhet rejält, men det lär vara övergående. En utebliven influensasäsong påverkade också något på nedsidan.

Omsättningen i Q1 ökade med marginella 0,2% till 6 182 Mkr (6 169), jämfört med marknadens snittprognos om 6 339 Mkr. Organiskt sjönk omsättningen 6,4%. Rörelseresultatet försämrades i kvartalet till 780 Mkr (960). När det gäller komponentbristen har den orsakat utebliven försäljning på ungefär 300 Mkr. Det är dock pengar som väntas komma in i Q2 och Q3.

Annons

Att efterfrågan på ventilatorer fallit tillbaka är en stor del av att orderingången minskar organiskt med 4,4%. Enligt VD Mattias Perjos är aktiviteten bra på efterfrågesidan, men han konstaterar att även kunderna har problem och inte kan ta emot varor i samma takt som det var tänkt från början.

När kostnaderna för insatsvaror ökar har Getinge ganska lätt att föra dem vidare till kund. Trots utmaningarna guidar Getinge fortsatt en förväntan om att den organiska omsättningstillväxten för helåret kommer att ligga i den övre delen av spannet 4 till 6 %. Orderboken var 21% högre vid utgången av Q1, jämfört med för ett år sedan. Det kommer att ge stöd för efterfrågan under det andra halvåret.

Samma faktorer som pressar försäljningen sänker även resultatet rejäl. EBITA-marginalen sjönk till 13,6% jämfört med 17,5% i samma kvartal föregående år. Affärsområdesmixen påverkade också negativt. Surgical Workflows justerade EBITA-resultat minskade med 12 Mkr i kvartalet och blev en förlust på 77 Mkr. Affärsområdets utveckling har stark koppling till den globala vårdskulden, som verkar betas av i långsammare takt än väntat.

Ambitionen för den organiska försäljningstillväxten per år är 4-6%, och bolaget har ett golv att växa vinsten per aktie med 10% per år. Rörelsemarginalen ska gradvis öka och nå 21% före avskrivningar på förvärvsövervärde 2025. Som vi påtalat vi flertal tillfällen har Getinge historiskt har varit konservativa i sina guidningar och vi tror det finns en viss uppsida även i de nya målsättningarna, som presenterades i samband med en kapitalmarknadsdag i november 2021.

Getinge handlas till ett P/E-tal om 18,5 på estimat för 2022 och ca 16 för nästa år. Vi ser värderingen som mer aptitlig än på länge efter det svaga Q1, som vi tror är en tillfällighet och påverkades av flera negativa faktorer samtidigt. Vi ser därmed kursnedgången i spåren av rapporten som överdriven, en syn som vi ser ut att dela med en rad insynspersoner som har valt att köpa aktier efter rapporten (se Insiderkoll i dagens tidning).

Det finns mycket som talar för Getinge de kommande åren. Dels en stor orderbok, enklare jämförelsetal, god kostnadskontroll och ledningens upprepade prognoser trots en svagare inledning på året. Vi tror därtill att större bolag kommer att klara sig bättre på börsen framöver i nuvarande marknadsklimat då tillväxtaktier rensas ur portföljerna. Efter en nedgång på cirka 25% den senaste månaden höjer vi till Köp (Neutral) med riktkurs 360 kr (370).

NASDAQ Stockholm
GETI_B
Sektor
Medicinteknik
Stockpicker Newsletter
Stockpicker Newsletter
​Getinge AB är ett globalt medicinteknikföretag som erbjuder utrustning och IT-lösningar för hälso- och sjukvård samt life science-industrin. Bolaget tillhandahåller produkter för operationssalar, intensivvårdsavdelningar, steriliseringscentraler och läkemedelsutveckling. Getinge är noterat på Nasdaq Stockholm under tickern GETI B. För räkenskapsåret 2024 föreslog styrelsen en utdelning på 4,60 kronor per aktie, en ökning från föregående års 4,40 kronor.
Skriven av
Fredrik Larsson
Analytiker
Publicerad 2022-05-03 09:55:00
Ändrad 2024-11-13 09:28:45