Hiab – Verksamheten som blev kvar

Vändorna i den finska industriaktören Cargotec har varit många det senaste året.

Hiab Verksamheten som blev kvar High Quality

För bara ett år sedan var godshanteringsbolaget Kalmar (hamnkranar, terminalutrustning, mobila lyftkranar m.fl.), MacGregor (containerhanteringssystem och utrustning för offshore-industrin) och Hiab nämligen fortfarande en del av den anrika finska koncernen, vars historia sträcker sig över hundra år tillbaka i tiden och har kopplingar till hisstillverkaren Kone.

Idag är dock situationen en annan då verkstadskoncernen Cargotec omstruktureringsplan som fastställdes år 2023 har fortskridit enligt plan. Kalmar avknoppades och särnoterades på Helsingforsbörsen i juli 2024 (ticker: KALMAR) och i november ifjol blev det klart att Cargotec ska sälja MacGregor till riskkapitalbolaget Triton för cirka 480 Meur.

Efter ovannämnda strukturaffärer lämnades endast en verksamhet kvar – Hiab. Förutom namnbytet (från Cargotec till Hiab), utsågs i år en ny ledning för bolaget och omstruktureringsplanen från ett par år tillbaka kan därmed betraktas som fullbordad. Ledningsgruppen ser i stora drag ut att vara samma personer som tidigare ansvarade för affärsområdet Hiab tidigare när det var en del av Cargotec.

Efter Trumps tullutspel och den börsoro som följde, har Hiab idag ett marknadsvärde på cirka 2,4 Mdr euro. Bolaget har global närvaro och utvecklar samt säljer ett brett urval av kranar och truckar till kunder inom bland annat detaljhandeln, bygg och infrastruktur, försvar- och järnväg. Från de två förstnämnda kundgrupperna genererades ifjol över hälften av intäkterna.

Hiab sysselsätter idag fler än 4 000 personer och har över 3 000 servicestationer. Som så ofta är fallet i etablerade nordiska industribolag är service- samt underhåll en central del av verksamheten. Under 2024 härstammade 28% av de totala intäkterna på 1 647 Meur från servicesegmentet medan resterande 72% var maskiner och utrustning.

Med tanke på de införda tullarna är det förstås extra relevant för närvarande varifrån intäkterna härstammar. I Hiabs fall genererades 49% av intäkterna under 2024 från EMEA (Europa, Mellanöstern och Afrika), medan 42% kom från Nordamerika (USA och Kanada). Hur väl Hiab kan kringgå amerikanska tullar kan man endast spekulera i, men produktion återfinns på nyckelmarknader både i Europa och USA och omkring 60% av försäljningen sker i dagsläget via partners.

Ifjol omsatte Hiab 1 647 Meur (1 787) med en jämförbar rörelsemarginal på 13,2% (12,3). Under perioden 2014 – 2024 var motsvarande marginal i snitt 12,2% samtidigt som den årliga försäljningstillväxten uppgick till 7% (CAGR). År 2020, när coronaepidemin spred sig, föll intäkterna med 19% i årstakt men i övrigt har försäljningsutvecklingen varit hyfsat stabil.

På några års sikt, närmare bestämt framtill 2028, är målsättningen att fortsätta växa med 7% årligen (över en konjunkturcykel), bibehålla en avkastning på sysselsatt kapital på över 25% (ROCE) samt att uppnå en jämförbar rörelsemarginal på 16%.

Med tanke på att marknaden förväntas växa med 3% årligen och HIAB är marknadsetta- eller tvåa inom de flesta produktkategorier, känns dessa målsättningar långt i från orimliga. För tillfället känns det dock inte jättekul att en hörnsten i tillväxtstrategin är att växa affären i Nordamerika och med hänsyn till hur orderstocken såg ut per den sista december lär det ta ett tag innan de finansiella målsättningarna uppnås.

De senaste två åren har orderingången nämligen gått ned och orderstocken uppgick till 648 Meur (799) vid årsskiftet. Positivt var dock att orderingången i Q4 steg med 3% i årstakt, drivet av bland annat en order från försvarsindustrin.

Med ovan i åtanke ska man nog vara mer än nöjd ifall Hiab år 2025 lyckas uppnå en lika hög försäljning som ifjol (1 647 Meur). Ett förvärv skulle i och för sig inte vara särskilt överraskande då det är en del av strategin och omstruktureringsarbetet nu är genomfört. Det här är ingen ny sak, utan Hiab/Cargotec har genom åren hållit sig aktiva på M&A-fronten (bl.a. Argos förvärvades år 2017 och Galfab år 2021).

Beträffande lönsamheten gav Hiab faktiskt en guidning för i år. Den jämförbara rörelsemarginalen förväntas överstiga 12% i år (13,2) vilket åtminstone ger någon form av riktlinje för investerare att förhålla sig till. 

Om våra prognoser för i år visar sig stämma någorlunda handlas Hiab till en ensiffrig EV/EBIT-multipel samt ett P/E-tal på omkring 15x. Den snabbtänkte kan då räkna ut att vi inte räknar med någon större vinsttillväxt i år. Det, i kombination med stor osäkerhet beträffande USA och att investerare efter den generösa utdelningen i år lär fokusera alltmer på vinsttillväxten, resulterar i att vi för tillfället förhåller oss neutrala till aktien på 6 – 12 månaders sikt. Även om timingen inte känns optimal finns det dock en hel del att gilla i det finska lasthanteringsbolaget och placeraren med en längre tidshorisont än oss gör antagligen rätt i att ta sig en närmare titt.

Bolaget befinner sig för närvarande i tyst period inför Q1-rapporten som presenteras den 30 april.

 

 


DISCLAIMER
Detta material har sammanställts av Stockpicker i informationssyfte och ska inte ses som rådgivning. Innehållet har grundats på information från allmänt tillgängliga källor vilka bedömts som tillförlitliga. Sakinnehållets riktighet och fullständighet liksom lämnade prognoser och rekommendationen kan således inte garanteras. Stockpicker lämnar inte i förväg ut slutsatser och eller omdömen i materialet. Åsikter som lämnats i materialet är analytikerns åsikter vid tillfället för upprättandet av materialet och dessa kan ändras. Det lämnas ingen försäkran om att framtida händelser kommer vara i enlighet med åsikter framförda i materialet. Stockpicker frånsäger sig allt ansvar för direkt eller indirekt skada som kan grunda sig på detta material. Placeringar i finansiella instrument är förenade med ekonomisk risk. Att en placering historiskt haft en god värdeutveckling är ingen garanti för framtiden. Stockpicker frånsäger sig därmed allt ansvar för eventuell förlust eller skada av vad slag det må vara som grundar sig på användandet av materialet.
NASDAQ Stockholm
HIAB
Sektor
Industrilösningar
Stockpicker Newsletter
Hiab Oyj – Global ledare inom lastbilsmonterad lyftutrustning
Hiab Oyj är en världsledande tillverkare av lastbilsmonterade kranar, bakgavellyftar, skogskranar och demontabla lastsystem, med rötter i Sverige och huvudkontor i Finland. Bolaget grundades 1944 som Hydrauliska Industri AB och är känt för att ha utvecklat världens första hydrauliska lastbilskran. Hiab har en global närvaro och betjänar kunder inom logistik, bygg och återvinning.
Skriven av
Axel Stenman
Analytiker
Publicerad 2025-04-16 06:00:00
Ändrad 2025-04-15 14:42:38
Annons
Annons