MilDef – Positivt momentum
Det var fina siffror som underleverantören till försvars- och säkerhetsindustrin presenterade i sin Q2-rapport som publicerades i slutet av juli.
Först publicerad i Stockpicker Newsletter 2054 (9 augusti 2023)
MILDEF | Small Cap | 84 kr | KÖP
Nettoomsättningen ökade organiskt med 104%, jämfört med samma period i fjol, till 289 Mkr samtidigt som den justerade rörelsemarginalen (EBITDA) förbättrades från -8,1% till 16,5% (!).
Framför allt den positiva utvecklingen avseende lönsamheten är mycket välkommen, då den bevisar den goda skalbarheten av affärsmodellen. Dessutom är det ett tecken på att de globala utmaningarna inom leverantörskedjan har börjat avta. Dessa har under de senaste två åren medfört leveransförseningar som i sin tur påverkade både lönsamheten och kassaflödet negativt.
I fjolårets sista kvartal ledde problem i försörjningskedjorna till en förskjutning av hårdvaruleveranser till ett värde om cirka 100 Mkr. Det är rimligt att anta att dessa har levererats till fullo under första halvåret i år, vilket innebär att halvårsomsättningen om 572 Mkr har varit "dopat" med cirka 100 Mkr. Även justerat för dessa order motsvarar den organiska tillväxten under de första sex månaderna i år, emellertid, fortfarande mycket starka +82%. Intressant i sammanhanget är även att omsättningen räknad på rullande 12 månader har nu för första gången överstigit 1 miljard kr.
Efterfrågan på bolagets taktiska IT och stryktålig hårdvara gynnas gradvis av de generellt ökade försvarsanslagen, men samtidigt som många kunder i nuvarande omvärldsläge snarare prioriterar sin operativa förmåga, än fokuserar på modernisering och digitalisering. Med 1 288 Mkr är orderstocken dock redan idag betydande och drygt 500 Mkr utgörs av planerade leveranser för resten av detta år.
Mildefs position i leveranskedjan kan snarare betraktas som sencyklisk och det är tydligt att bolaget spelar en viktig roll i många försvarsmakters ambition att öka sin digitala förmåga, då man levererar den nödvändiga infrastrukturen. Genom digitaliseringen av Försvarsmakten får beslutsfattare en ökad förmåga i form av möjlighet till bättre och snabbare beslut, då mer beslutsinformation finns tillgänglig i realtid.
På sistone har bolaget även accelererat sin ambition på den nordamerikanska marknaden, där ledningen kring den nya vd:n Daniel Ljunggren ser brant tillväxt framöver. I höstas ökades närvaron bland annat i USA genom förvärvet av Handheld Group, vars integration har dessutom skapat ett flertal kommersiella synergier. I början på Q3 har man till exempel vunnit en affär av en global försvarskoncern med bas i USA, där man säljer Handhelds produkter in mot den militära domänen.
Vd Ljunggren är optimistisk att den senaste affären har potential till beställning av betydande serievolymer de kommande åren. Affären bekräftar, enligt honom, trenden att kunderna vill ha Mildef som långsiktig strategisk partner och inte endast som leverantör. För resten av 2023 räknar han men en fortsatt stark försäljning, orderingång och lönsamhet. Förutom den organiska tillväxtpotentialen ser vi det som sannolikt att bolaget kommer använda den starka balansräkningen till nya förvärv de kommande månaderna.
Aktien, som både tillhör våra Top Picks och ingår i vår Referensportfölj, har utvecklats starkt på sistone, inte minst i samband med kvartalsrapporten. Vi räknar fortsatt med stigande volymer och marginaler de kommande åren och upprepar vår positiva syn från analysen i maj (Newsletter 2039). På estimaten för 2024 handlas aktien i skrivande stund till p/e-tal på ca 20 vilket vi ser som attraktivt givet den höga tillväxttakten och verksamhetens konjunkturoberoende karaktäristika. Både köprekommendationen och riktkursen om 100 kr ligger därmed fast.
MilDef Group AB är ett svenskt företag specialiserat på att leverera robust försvarselektronikutrustning, även kallat taktisk IT, till försvarssektorn. Företagets huvudmarknader inkluderar Norden, USA och Storbritannien, där de har fleråriga ramavtal och en kundbas bestående av över 160 kunder i mer än 30 länder. MilDef äger flera dotterbolag, inklusive MilDef AS i Norge, MilDef Inc i USA, MilDef Ltd i Storbritannien och MilDef Products AB i Sverige. Bolaget är noterat på Nasdaq Stockholm under tickern MILDEF.
Under räkenskapsåret 2023 rapporterade MilDef en omsättning på cirka 1 158 miljoner SEK, vilket motsvarar en ökning med 55,2 % jämfört med föregående år. Företaget har ännu inte delat ut någon vinst till aktieägarna, då de fokuserar på tillväxt och återinvestering av vinster i verksamheten.