OEM International – Fullvärderad redan?

Vi har nästan alltid haft en positiv inställning till teknikhandelsföretaget OEM International och bland orsakerna finns stabiliteten, den förvärvsdrivna tillväxten och därtill god lönsamhet.

OEM International Fullvarderad redan

NEUTRAL | OEM B | Mid Cap | 116,8 kr

Med fler än 60 000 produkter från mer än 400 leverantörer med starka varumärken är bolaget väl diversifierade och har därför historiskt också klarat nedgångar i konjunkturen på ett bra sätt.

Kruxet åtminstone på senare år är att ökad lönsamhet och ett högt förtroende på aktiemarknaden har gjort att aktien numera värderas högt med P/E-tal som ofta ligger en bra bit över 20, en betydande multipelexpansion från tiden kring 2010 då multipeln snarare låg kring 13–14. Men så har också rörelsemarginalen på senare år legat kring 15% procent, att jämföra med mestadels kring 9–12% tidigare. Under fjolåret var exempelvis rörelsemarginalen 15,2%.

Även 2024 har utvecklingen varit tämligen god trots en svagare konjunktur även om lönsamheten har varit lite lägre från Q4 i fjol till Q2 i år. Q3 som presenterades nyligen var dock återigen lite starkare lönsamhetsmässigt vilket fick aktien att stiga med drygt 4 % på rapportdagen. Nettoomsättningen steg dock i kvartalet med måttliga 2 % till 1 222 Mkr (1 198), varav den organiska tillväxten var marginell då förvärv bidrog positivt med 3% och valutaeffekter påverkade negativt med 1,5%.

Industrikonjunkturen sägs i rapporten variera markant mellan länder i Europa där Sverige, Irland och Tjeckien generellt har haft god efterfrågan. Det finns dock indikationer på att Sveriges industrisektor som står för 58 % av omsättningen försvagas samtidigt som man ser viss återhämtning i Finland. Under Q3 ökade ändå region Sverige med 4%.

Speciellt påtaglig tycks dock inte en eventuell nedgång vara. För hela koncernen ökade orderingången med 8% till 1 185 Mkr (1 093), vilket var samma ökning som i Q2 och bättre än i Q1 i år liksom Q4 i fjol. I Region Sverige ökade orderingången med 6% och var då 4% lägre än omsättningen. Det var dock mindre än i jämförelsekvartalet då orderingången var 5,5% lägre än omsättningen. Orderstocken var i slutet av Q3 5% lägre än vid motsvarande tidpunkt i fjol.

Annons

Koncernens starka finansiella ställning ger dock goda möjligheter att genomföra kompletterande förvärv. Företaget har likvida medel på 407 Mkr (112) men bara räntebärande skulder på 127 Mkr (207), varav leasingskulder på 70 Mkr (69). En betydande nettokassa således.

Mest positivt i rapporten var ändå resultatutvecklingen med ett rörelseresultat som förbättrades till 195 Mkr (185), vilket gav en rörelsemarginal på riktigt goda 16,0% (14,5). Det var den bästa rörelsemarginalen sedan Q1 2023 och tydligt bättre än i de senaste tre kvartalen. I Q2 stannade samma marginal på 13,1%. På rullande 12 månader uppgick Ebita-resultatet, det vill säga rörelseresultatet före av- och nedskrivningar på immateriella anläggningstillgångar hänförliga till förvärv, till 15,0%.

Med relativt svaga tillväxtutsikter, åtminstone exklusive förvärv den närmaste framtiden, är vårt största problem med OEM-aktien som sagt den numera mastiga värderingen. I övrigt är bolaget tveklöst ett riktigt kvalitetsbolag. Det stora kruxet just nu är att aktien har stigit med nästan 65% det senaste året, varav 5–10% i år, vilket gör att värderingen är rejält hög.

Även om vi räknar med viss tillväxt i år och en rörelsemarginal uppåt närmare 15% (14,6% för årets nio första månader) hamnar P/E-talet uppåt 25-26 och kommer på våra prognoser att uppgå till kanske 23–24 även nästa år. Med det anser vi att aktien allra minst är fullvärderad och faktiskt dyrare än det historiska snittet som snarare ligger kring en multipel kring 20 de senaste 10–11 åren.

Visst är OEM International ett riktigt kvalitetsbolag som över tid oftast har utvecklats bättre än index. Samtidigt är det ganska tuffa tider i industrisektorn i Sverige, Norden och Europa. Vi ser sammantaget ingen direkt uppsida i OEM i nuläget utan snarare ligger risken på nedsidan.

Vi behåller en neutral rekommendation men höjer riktkursen till 95 kr (90).

NASDAQ Stockholm
OEM_B
Sektor
Teknikhandel
Stockpicker Newsletter
Stockpicker Newsletter
OEM International: Ledande teknikhandelskoncern i Europa

OEM International AB är en framstående teknikhandelskoncern som fungerar som en länk mellan kunder och tillverkare av produkter och system för industriella applikationer. Företaget erbjuder ett brett sortiment av industriella komponenter och system, inklusive elektriska komponenter, flödeskomponenter, motorer, transmissioner, lager, tätningar, kopplingar samt apparatkomponenter och belysning. OEM International är noterat på Nasdaq Stockholm under kortnamnet OEM B. Under fjärde kvartalet 2024 rapporterade bolaget en omsättning på 1 355 miljoner kronor, en ökning med 4,6% jämfört med samma period föregående år. Styrelsen föreslog en oförändrad utdelning om 1,75 kronor per aktie för räkenskapsåret 2024.
Skriven av
Jan Axelsson
Analytiker
Publicerad 2024-10-21 15:00:00
Ändrad 2024-11-13 12:17:47