Upsales – Intressant men dyr

”SaaS” är ett hett buzzword just nu och lockar med skalbarhet, återkommande intäkter och hög tillväxt. I USA premieras aktörer såsom Salesforce med skyhöga värderingsmultipler, vilket givetvis inte har undgått bolagen här hemma. Fler och fler väljer att utnyttja det positiva klimatet och notera sig på börsen. Ett exempel är Lime Technologies som vi skrev om i december (Newsletter 1666), och sedan slutet av april är även Upsales ett av dem.

cd8f65803339a1cc279e4712b7cfb0ff

Från Stockpicker Newsletter (16 juni 2019)

UPSALE | First North | 30,6 kr

Börsvärdet har klättrat fort med nästan 50% från teckningsnivån till drygt 520 Mkr, vilket ska sättas i relation till en nettoomsättning om 57 Mkr och ett rörelseresultat på 2,5 Mkr i fjol. Bolaget startades 2003 med visionen att skapa ett användarvänligt CRM-system för att effektivisera sälj- och marknadsföringsprocesser. Målet är att genom dataanalys av sparad kundhistorik behålla fler kunder och driva försäljningen mer effektivt.

I utbudet ingår även metoder för att automatiserat hantera repetitiva aktiviteter såsom e-post, sociala medier, riktad annonsering och andra marknadsföringsverktyg. Ett analysverktyg hjälper dessutom att få bättre insyn i affären och kan härleda intäkter till specifika marknadsinsatser. Produkten levereras genom en molnbaserad mjukvara där kunder tecknar månadsvisa eller årsvisa abonnemang och det är just det ”SaaS” står för: software-as-a-service.

De i dagsläget över 600 kunderna är framförallt små och medelstora företag, som i sin tur säljer till andra företag (B2B). Fram till 2018 har man enbart fokuserat på den svenska marknaden, men har ändå fått ett 20-tal kunder utomlands genom rekommendationer. Sedan några månader tillbaka är den internationella expansionen i gång på allvar, med fokus på Tyskland, Österrike och Schweiz.

Utöver det skapades en ny arbetsstruktur, där korsfunktionella team bestående av både kundansvariga och produktspecialister arbetar tillsammans för att tillgodose kundernas behov bättre. Det har halverat kundtappet från redan låga nivåer, då förnyelsegraden ligger på mycket höga 95%.

En ytterligare nyhet var det strategiska samarbete som ingicks med en annan för våra läsare välkänt SaaS-aktör, nämligen Fortnox (Newsletter 1681), där en avskalad version av Upsales CRM erbjuds till 200 000 Fortnox-kunder. Produkten riktar sig till mindre företag med behov av ett enkelt system, med möjlighet att uppgradera till Upsales kompletta produkt. Därmed når man nu till ett helt nytt kundsegment, vilket ledningen kring vd Daniel Wikberg hoppas kommer bidra till fortsatt tillväxt de kommande åren.

Ambitionen är att växa de löpande abonnemangsintäkterna med över 30% per år och att dessa ska stå för minst 80% av omsättningen. Det kan jämföras med en tillväxt på i genomsnitt 20% de senaste tre åren och en andel på 84% vid slutet av 2018. Tillväxttakten i början på 2019 låg på 21%, medan andelen återkommande intäkter sjönk till 79,6% under årets tre första månader, vilket emellertid var relaterat till ett högt antal implementationsprojekt.

Nettoomsättningen under Q1 ökade med 29% till 16,9 Mkr, samtidigt som rörelseresultatet förbättrades från -1,7 Mkr till -0,4 Mkr. Fokus på kort sikt är framförallt på att accelerera tillväxten och avsikten är att dubbla säljorganisationen från nuvarande sex till 12 personer under 2019. Dessutom belastar den internationella satsningen initialt, eftersom inga nya affärer har genererats ännu. Vd Daniel Wikberg visar sig dock nöjd med marknadsföringen mot den tysktalande marknaden, där man genererar nya leads varje vecka.

Genom nyemissionen i samband med noteringen tillfördes bolaget cirka 25 Mkr före emissionskostnader, så att kassan på 12,6 Mkr vid slutet av mars borde ha ökat till omkring 35 Mkr. Kassaflödet från den löpande verksamheten är positiv och uppgick till nästan 7 Mkr förra året, och förutsägbarheten i framtida intäkter och resultat är hög tack vare abonnemangsupplägget. Emissionslikviden kan därför med gott samvete användas till de olika tillväxtsatsningarna.

Det gäller att smida medan järnet är varmt och marknaden för CRM är för tillfället den globalt största och snabbast växande mjukvarumarknaden (+16% under 2018). Genom ökad tillgänglighet på molnbaserade mjukvaror ökar efterfrågan på enkla och kostnadseffektiva lösningar, som dessutom kan användas från flera olika enheter. Samtidigt ökar hela tiden kraven på effektivisering, men även behovet av en säker och korrekt hantering av personuppgifter i linje med dataskyddsförordningen GDPR.

Branschen är konkurrensutsatt men de stora drakarna riktar sig primärt mot större bolag. Samarbetet med Fortnox ser vi som ett bra tecken att Upsales lösning sticker ut ur mängden så att ledningens mål borde kunna infrias. För helåret 2019 räknar vi med en nettoomsättning omkring 75 Mkr, vilket innebär en tillväxt på drygt 30%. Resultatutfallet kommer bland annat bero på anställningstakten, men vi ser ett basscenario med en vinst per aktie omkring 0,4 kr framför oss. Det innebär att aktien handlas i skrivande stund till p/e-tal om drygt 75 på våra estimat, vilket är betydligt högre än andra svenska SaaS-aktörer. Vi håller oss därför borta tills kursen har kommit ner till mer rimliga nivåer.

Publicerad 2019-06-16 15:17:00
Ändrad 2024-11-13 07:47:53