Wiseguy - Världens bästa optionstrader?

John Carter är en väldigt framgångsrik amerikansk trader med stort fokus på options- och terminsmarknaden. Carter har varit verksam på marknaden i över 25 år så han sitter på en väldigt god kunskap.

cd8f65803339a1cc279e4712b7cfb0ff

Han är tekniskt inriktad och har tagit fram en mängd olika indikatorer han använder sig av i handeln. En av de mest kända är Squeeze som han baserar sin trading på. I sin tidiga karriär brände Carter 3 depåer innan han sedan blev framgångsrik. Det tog John nästan 8 år innan han tjänade pengar kontinuerligt på trading. Med dagens verktyg tror John att man kan korta den resan till 3 år.

Det mesta av Johns tid idag går till familjen och sin egen trading. Han driver också bolaget Simpler Trading, med ett 20-tal anställda, som erbjuder indikatorer, utbildningar, och ett ”tradingroom”. John brukar vara moderator i tradingrummet vid ett par tillfällen i veckan. Vidare har John investerat i flera andra bolag samt äger en stor ranch (hans lantställe) i Texas där han köpt upp mycket av granarnas mark när de velat sälja.

johncarter

Hur startade John Carters tradingkarriär?  Hans far var aktiemäklare på Morgan Stanley. En dag under gymnasiet kom John hem från köpcentret där han arbetade i en butik med att baka och sälja kakor. John hade sparat ihop 1000 dollar under några månader från detta jobb. Pappan sa till John att han och några av hans vänner skulle köpa köpoptioner i Intel. Vid det tillfället hade John inte den minsta susningen av vad en option eller vad Intel var. Med sin fars hjälp köpte John tio kontakt köpoptioner för 0,75 dollar och sålde dem några dagar senare för 1,50 dollar, vilket innebar att John fördubblade sina pengar (cirka 800 dollar i vinst). John hade arbetat i kakbutiken i 3 månader, 8 timmar om dagen, fem dagar i veckan och tjänat 1000 dollar. Efter denna affär var John fast i tradingen och visste nu vad han ville göra i framtiden. Han insåg fördelen med att låta pengarna jobba i stället för att slita ut kroppen på ett arbete.

I sin tidiga tradingkarriär var John väldigt duktig på att bygga upp sitt kapital. För att sedan förlora det igen. Under collage och tidiga arbetsåren gick John från 10 000 dollar till cirka 100 000 dollar vid tre tillfällen. Carter tog väldigt höga risker i början av sin karriär då han kunde satsa hela depån på en trade. När han senare nådde 100 000 dollar började John tänka: ”wow vad jag har varit duktig som tagit upp depån från cirka 10 000 dollar”. Då tänkte Carter att nu ville han trada upp depån till 1 miljon dollar. Och det som hände var han att John mentalt redan började tänka på miljonen och då ändrades tradingtaktiken. Tidigare tog han förluster snabbt när affären inte fungerade. Men nu agerade han annorlunda då en position gick åt fel håll så tog han inte stoppen utan lät förlusterna öka. Därför förlorade han pengar.

John var först anställd inom finans och tradade vid sidan av sitt arbete för att få ihop en bra summa så han förhoppningsvis kunde leva på sin egen trading i framtiden. Hans passion för trading gick så långt att han ibland missade viktiga möten på arbetet då Carter ville vara med i öppningen eller stängningen på börsen. I mitten av 1990-talet var sista gången John brände en depå. Det var i samband med att John och hans tjej (Maria) skulle köpa ett hus. John hade då cirka 150 000 dollar på depån och var nära på att sluta sitt jobb och satsa fullt ut på trading. Han tog ut några 1000 dollar varje vecka från tradingdepån och köpte ”rare coins” som inte var en likvid marknad. John höll samtidigt på att bygga upp sitt självförtroende vad det gällde handeln. John behövde 30 000 dollar för att betala handpenningen på huset. Han gillade inte att ta ut dessa pengar från depån eftersom han skulle tappa rytmen psykologiskt när depån minskade.

En vecka innan handpenningen på huset skulle betalas kom John på den perfekta idén att göra ett par stor trades och förhoppningsvis göra en vinst på 30 000 dollar, så han inte behövde minska depån till 120 000 dollar. Nästa morgon tittade John på sina diagram och fann ett intressant case. Han köpte 100 säljoptioner, vilket var för halva depåvärdet. Och affären utvecklades i rätt riktning så John passade på att dubbla sin position. När handeln avslutades för dagen hade positionen ökat i värde med cirka 12 000 dollar. Vad kunde nu gå fel?  Nästa morgon stängde John på CNBC och fick se att Dow Jones-terminen var upp 180 punkter. Det måste vara något fel tänkte Carter och stängde av Tv:n och skakade fjärrkontrollen. Men tyvärr stämde det och John fattade direkt med sin erfarenhet att detta inte kommer att bli en bra trade. Han trodde möjligen att han kunde förlora 20 000 dollar på affären, vilket skulle ta ned depåvärdet till cirka 130 000 dollar.

johncarter2

Det som hände var att marknaden gapade upp och sedan under dagen handlades sidledes för att i slutet rusa och stänga kring dagshögsta. Denna process skedde tre dagar efter varandra. Och problemet var att dagen efter skulle handpenningen på huset betalas. John ringde mäklaren för att stänga alla positioner. Problemet var att värdet på depån hade kollapsat till 8300 dollar, vilket var extremt dåligt. John bestämde sig för att inte säga något till sin tjej Maria utan gick till banken och maxade sina kreditkort så att handpenningen kunde erläggas. Till en början ifrågasattes varför pengarna inte kom från Johns depå. Men han spelade bara dum och efter 30 minuter var affären i hamn. 10 år senare berättade han detta för sin fru Maria.

Efter detta misslyckande ställde sig John frågan om han verkligen ville gå igenom detta en gång till med sin tjej och framtida barn. Vid denna tid hade John också investerat i ”rare coins” samt några fastigheter. Så John hade möjlighet att starta upp en ny depå genom att sälja av dessa tillgångar. John gillade verkligen att trada och bygga upp kapitalet, men förstod inte varför han flera gånger lyckades sätt sig i situationen att förlora nästan hela depån. Därefter gick John igenom en period om sex månader där han lärde sig mycket om psykologi. Samt läste böckerna The Disciplined Trader och Trading in the Zone av Mark Douglas, vilket han lärde sig mycket av. Det var efter detta tradingen blev mer stabil.

Nutid

John Carter är främst en Swingtrader när det gäller optionshandeln och har positioner från 2 dagar till 2 veckor. Han gillar att handla optioner i bolag som tex Apple, Amazon och Tesla. Vidare handlar han optioner i valutor. När marknaden inte trendar så brukar John ställa ut optioner för att plocka in premier. Att ställa ut optioner brukar ge en mer stabil avkastningskurva, men ger inga storvinster. Det bästa med optioner är att varje trader kan bestämma vilken risk man vill ta som passar ens personlighet. När trenden är starkare och det finns många tekniska setuper är John desto mer aktiv och laddar med lite större affärer. Normalt har Carter 5-8 positioner som mest och riskerar oftast max 5 procent i varje position. Det betyder att John oftast har cirka 50 procent i likvida medel. I vissa fall har Carter riskerat 15 procent i en position, som i samband med årets monstervinster i bl.a. Tesla.

Hemligheten med trading är att sitta på händerna när det inte finns några setuper. Oftast leder det till att man förlorar pengar på halvdåliga setuper för att man vill göra affärer och är uttråkad. När man sedan får en klockren setup kanske man inte har några pengar kvar att agera med. Vad det gäller terminshandeln (främst USA-indexen) kan han vara mer kortsiktig. 2014 tjänade Carter 1 miljon dollar på en dag i en Tesla-trade. Sedan dess har John gjort flera miljonvinster i Tesla och Amazon. Vid årsskiftet varje år brukar han starta med omkring samma summa på respektive depå. Carters depå, som alla Simpler Tradings medlemmar kan följa i ”optionsrummet”, brukar ofta starta året med 150 000 till 180 000 dollar. Målet varje år är att ta upp denna depå till 1 miljon dollar. Något som Carter har klarat av under många år.

2020 har dock varit det mest framgångsrika året om man ser till vinster. Innevarande år är det mest kaotiska året som någon av oss har upplevt. John har gjort fler 7-siffriga vinstaffärer än under sina tidigare tre decennier. Nyckeln till detta är att ha verktyg som exakt identifierar när man ska positionera sig eller undvika marknaden.

1.       Sin första miljondollarvinst i Tesla gjorde John 2014, 1,4 miljoner dollar

2.       Andra miljonvinsten i Tesla gjorde John 10 juni 2020

3.       Tredje miljonvinsten i Tesla gjorde John 10 juli 2020

4.       Största vinsten i Tesla gjorde John den 18 augusti 2020, hela 3,7 miljoner dollar

5.       Den femte miljonvinsten i Tesla skedde så nyligen som 20 augusti.

John har flera olika depåer och alla är inte publika. Men den ena depån, som vid årsskiftet startade med ett kapital på drygt 1,4 miljoner dollar, var i början av september upp i 14,7 miljoner dollar. En mindre depå som startade året med 10 000 dollar var uppe i cirka 46 000 dollar. En annan depå gick på tre veckor från 200 000 till cirka 1 miljon dollar. Och det berodde främst på en Teslatrade. Det är förstås inte bara affärer i Tesla som levererat vinster utan John handlar optioner i både storbolag som mindre aktier.

johnacarter3

John menar att det svåraste inte är att tjäna pengar på marknaden utan att behålla dem. Därför för han varje vecka ut pengar från sina depåer och investerar i annat. Carters mål är att tjäna 4 procent per vecka och sedan ta ut 2,5 procent från depån.

När det gäller Carters handelsstrategier så kombinerar han teknisk analys med en övergripande makrovy och en grundläggande syn. Squeee är en av Johns verkliga favoritindikatorer som han använder sig av i alla timesframes då han scannar igenom sina diagram för att leta aktier vilka kan stå inför en större rörelse.  

tesla

Bilden ovan visar en graf på Tesla med Squeeze-indikatorn. När det är röda prickar så är Tesla, som i detta fallet, inne i en Squeeze och samlar kraft för ett utbrott. När det sedan blir en grön prick så genereras en köpsignal. Oftast sker utbrottet i aktietrendens riktning. 

Vill du lära dig mer om kortsiktig aktiehandel? Läs mer om vår produkt Swing Trader här.

Skriven av
Fredrik Larsson
Analytiker
Publicerad 2020-09-29 00:00:00
Ändrad 2024-11-13 08:04:49