Gränges - Imponerande styrka
Det är anmärkningsvärt att aluminiumbolaget har lyckats leverera positiv volymtillväxt i vartenda kvartal i år.
KÖP | GRNG | Mid Cap | 120,5 kr
Detta inte minst då drygt 40% av Gränges försäljning kommer från fordonssektorn, där situationen är minst sagt utmanande. Ytterligare 20% är relaterade till HVAC-branschen som är beroende av ett gott konsumentförtroende och aktivitet inom bygg- och anläggningsmarknaden.
Tack vare en normalisering av lagernivåerna har dock aktiviteten hos HVAC-kunderna börjat återhämta sig under sommaren och i Q3 ökade försäljningen av material till HVAC-industrin med hela 16%. Även försäljningen till specialförpackningar ökade, om än med endast 3%. Här finns kunderna i stabila segment såsom medicin och livsmedel. Allra mest ökade försäljningen till övriga nischmarknader (23% av koncernomsättningen), där uppgången summerades till 27%. Även denna del gynnas av en normalisering av lagernivåerna.
Undantaget är, föga förvånande, fordonsindustrin där efterfrågan försvagades märkbart efter sommaren och volymerna sjönk med 5% i Q3. Svagheten för Gränges del var särskilt utpräglad i regionen Americas, medan Asien och Europa fortfarande visade en stabil utveckling. Givet det negativa nyhetsflödet, inte minst från de tyska biltillverkarna, ser vi utfallet som ett styrketecken och vd Jörgen Rosengren pratar i samband med rapportpresentationen mycket riktigt om ökande marknadsandelar på samtliga marknader.
Sammanlagt ökade koncernens försäljningsvolymer i Q3 med 7%, jämfört med samma period ifjol, medan nettoomsättningen förbättrades med 3,1% till 5 750 Mkr. Ledningen har gjort ett bra jobb med att kompensera prispress från kunderna med egen kostnadsproduktivitet och förbättrad metallhantering, så att det justerade rörelseresultatet faktiskt ökade något till 420 Mkr. Detta då motsvarande siffra i Q3 förra året inkluderade en kompensation för energikostnader i Sverige om 22 Mkr.
Mycket glädjande är dessutom att kassaflödet var fortsatt starkt under kvartalet, trots pågående kapacitetsutbyggnadsprojekt som dock sakta men säkert närmar sig sitt slut. Efter flera år av tunga investeringar står bolaget numera välrustat för att möta en ökande efterfrågan när marknaden väl återhämtar sig på riktigt. Balansräkningen är dessutom i bra skick, med en nettoskuldsättning motsvarande 1,2x det justerade rörelseresultatet före av- och nedskrivningar vid slutet av september (net debt / EBITDA, 12-månader rullande). Det bådar gott för det framtida kassaflödet och öppnar upp för både aktieåterköp och/eller extrautdelningar. I dagsläget kan man som aktieägare glädja sig åt direktavkastning på cirka 2,5%.
För att öka sin produktionskapacitet har man dessutom utvidgat sitt strategiska partnerskap med Shandong Innovation Group (SIG) i Kina. Intresset i Asien för bolagets högkvalitativa, hållbara elektrifieringslösningar (tex batterihöljen, batterifolie, batterikylplattor) är högt, vilket har drivit en betydande volymtillväxt och ett högt kapacitetsutnyttjande. För att ytterligare stärka konkurrenskraften och ta ökade marknadsandelar tecknades ett nytt avtal med SIG enligt vilket Gränges tar över ägandet av en kostnadseffektiv produktionsanläggning för gjutning och varmvalsning i Shandongprovinsen. Dessutom får bolaget tillgång till skalbar produktion i efterföljande led, samt närliggande försörjning av koldioxidsnålt återvunnet aluminium och primäraluminium. Den kinesiska partnern får i sin tur aktier i Gränges dotterbolag i Kina motsvarande 20% av det registrerade kapitalet efter transaktions genomförande.
Enligt vd Rosengren förväntas den nya anläggningen ge ett positivt bidrag till försäljningsvolymen redan under Q4 i år. Under 2025 räknar han med att transaktionen kommer bidra marginellt till vinsten per aktie efter minoritetsintressen. Överlag är han dock optimistisk inför den närmaste framtiden då svagheten inom fordonsindustrin förväntas kompenseras av återhämtningen på andra marknader. För Q4 spår han följdriktigt en hög ensiffrig procentuell volymtillväxt. Vad gäller lönsamheten flaggar vd:n för prispress, löneinflation och mindre gynnsamma valutakurser jämfört med samma kvartal ifjol (Q4 2023), samtidigt som kostnadsbesparingar och produktivitetsförbättringar väntas bidra positivt.
Sedan vår senaste analys i mars (Newsletter 2104) har kursen stigit med 12% (inklusive utdelning). Efterfrågan har utvecklats betydligt bättre än vad vi tidigare hade räknat med och vi är imponerande av bolagets motståndskraft i denna tuffa makroekonomiska miljön. Mer än hälften av bolagets försäljningsvolymer genereras dessutom i regionen Americas, som huvudsakligen representerar USA. Räntesänkningar och eventuella ekonomiska stimulanser från den nyvalda amerikanska regeringen talar för goda tillväxtmöjligheter nästa år, vilket gör att dagens värdering som motsvarar ett P/E-tal kring 10 baserat på estimaten för 2025, framstår som för låg.
Vi höjer därför rekommendationen från Neutral till Köp och sätter en riktkurs på 155 kr på 12-månaders sikt.