Electrolux rusade medan Intrum rasade
Stockholmsbörsen handlades sidleds under torsdagen, men stängde svagt upp. Electrolux, som är kraftigt blankad, rusade efter en rapport i linje med förväntningarna. Första blankaren har dykt upp i Balco.
Stockholmsbörsen visade på begränsade indexrörelser på torsdagen. OMXS30-index och OMXSPI lyfte båda 0,2 procent. Vitvarutillverkaren Electrolux redovisade en försäljning under det tredje kvartalet som var 2 procent högre än konsensusprognosen, medan rörelseresultatet var i linje med förväntningarna. Den organiska tillväxten uppgick till 4,6 procent, vilket var högre än väntat. Aktien, som är hårt blankad, rusade 11,2 procent till 63,44 kronor. Det var dock en bit från dagshögsta om 68 kronor.
Kredithanteringsbolaget Intrum rapporterade ett justerat ebit-resultat om 1 234 miljoner kronor under det tredje kvartalet. Det är en förbättring med 30 procent från samma kvartal förra året, främst till följd av reducerade rörelsekostnader, och var högre än analytikernas prognos på 1 126 miljoner kronor. Den nya vd:n Johan Åkerblom flaggar för nya finansiella mål i samband med bokslutet. Aktien öppnade något högre men vände sedan ned och stängde på minus 15,6 procent.
Lundin Golds styrelseordförande Jack Lundin är öppen för att sälja familjen Lundins innehav på 27 procent i bolaget till den största ägaren Newmont, som äger 32 procent av bolaget. Det säger han till EFN. Lundin Golds aktie är trots de senaste veckornas tapp upp 150 procent sedan årsskiftet. Batteriladdningsbolaget CTEK rapporterade en minskad omsättning men förbättrat resultat i det tredje kvartalet, drivet av fortsatt stark utveckling inom affärsområdet Low Voltage. Nettoomsättningen minskade organiskt med 0,8 procent. Rörelseresultatet ökade till 25,4 miljoner kronor (20,0). Aktien föll 2,2 procent till 13,30 kronor. Balkongtillverkaren Balco har fått en publik blankningsaktör i form av Origo Fonder som har en position om 0,5 procent av kapitalet. Balcos aktie sjönk ytterligare 4,1 procent.
ABG Sundal är inte särskilt oroade över införandet av den indiska nummerpresentationstjänsten CNAP, som investmentbanken menar har flera brister jämfört med Truecallers plattform. ABG Sundal har en köprekommendation på Truecaller med riktkurs 55 kronor. Aktien återhämtade sig något efter gårdagens kursfall och steg 0,6 procent. Biotechbolaget Hansa Biopharma redovisade ett rörelseresultat på -148 miljoner kronor (-117) för det tredje kvartalet. Nettoomsättningen minskade samtidigt till 30,8 miljoner kronor (48,7). Efter rapportperiodens utgång genomförde Hansa Biopharma en riktad emission om knappt 672 miljoner kronor i bruttolikvid. Aktien såldes ned 11 procent.
Investmentbolaget Byggmästare Anders J Ahlströms finska storägare och styrelseledamot Georg Ehrnrooth har, via bolaget Geveles, ökat sitt ägande till över 10 procent av aktierna i bolaget. Aktien lyfte 2,2 procent. Massatillverkaren Rottneros vände rörelsevinst till förlust under kvartalet. Nettoomsättningen sjönk med 16 procent i samband med svaga marknader. Marknaden sänkte aktien 8 procent. Xano Industri rapporterade ökad omsättning om 6,5 procent under det gångna kvartalet jämfört med samma period året innan. Rörelseresultatet blev 110 miljoner kronor (13), med en rörelsemarginal på 14,0 procent (1,8). Enligt VD Lennart Persson har det aktuella världsläget generellt en dämpande effekt på affärsklimatet inom flera sektorer. Aktien stängde på minus 1,3 procent efter en slagig handel.
Intrum AB är ett svenskt företag specialiserat på kredithantering och finansiella tjänster, med verksamhet i 24 länder. Företaget erbjuder tjänster inom inkasso, kredithantering och finansiella lösningar för att hjälpa företag att förbättra sina kassaflöden och minska kreditrisker. Intrum är noterat på Nasdaq Stockholm under kortnamnet INTRUM.
Under 2023 hjälpte Intrum 5,1 miljoner individer att bli skuldfria och inkasserade 105 miljarder kronor till sina uppdragsgivare. Styrelsen föreslog att ingen utdelning skulle betalas ut för 2024, som en del av företagets strategi att stärka sin finansiella ställning.