Market Buzz – Elekta och Securitas

Market Buzz Elekta och Securitas

Elektas organiska orderingång minskade med 1 procent under räkenskapsårets fjärde kvartal. Detta var i linje med SHB:s prognos, men Elektas orderingång var svag i Americas och EMEA snarare än i Kina. Försenade installationer i EU och USA, kostnadsinflation och 1 procentenhets valutamotvind bidrog till att bruttomarginalen sjönk ytterligare till 36,6 procent. Utöver detta bidrog ökade rörelsekostnader till att rörelsemarginalen var hela 3 procentenheter lägre än vad bolaget guidade för i slutet av februari. Trots att Elekta väntas gynnas av försenade högmarginalinstallationer från det fjärde kvartalet, guidar ledningen för ett svagt första halvår räkenskapsåret 2024/2025, med förbättringar under det andra halvåret.

Försäljning av mjukvaruuppdateringar bidrar från det tredje kvartalet och försäljningsbidraget från den nya adaptiva linjäracceleratorn EVO från och med det fjärde kvartalet sägs bli de huvudsakliga marginaldrivarna under det andra halvåret. En långsammare marginalåterhämtning, högre rörelsekostnader och valutaeffekter ligger bakom SHB:s vinstprognossänkningar om 8-10 procent för 2024/2025 och 2025/2026. Banken sänker sin riktkurs på tre års sikt till 110 kronor (122), vilke innebär 60 procents uppsida jämfört med nuvarande aktiekurs. SHB upprepar sin långsiktiga rekommendation Outperform samt kortsiktiga rekommendation Köp.

Annons

Securitas kommer med sin rapport onsdagen den 30 juli. Kepler förväntar sig fortfarande en positiv organisk tillväxt i andra kvartalet, högre än vad konsensus pekar mot. Detta eftersom inflationen är fortsatt hög i Turkiet, vilket Kepler ser återspeglas i den europeiska prissättningen. Med en starkare svensk krona är analyshuset dock fortfarande i linje med konsensus vad gäller försäljningen i absoluta tal. Kepler spår en marginal på 6,5 procent, en nedgång med 9 punkter jämfört med föregående år och 14 punkter lägre än konsensus. Detta främst på grund av en mixeffekt med den högsta tillväxten i Europa, som har den lägsta marginalen, och Nordamerika som påverkats av att inte kunna använda en större flygplats. Marginalproblemet i Europa i första kvartalet kommer att lätta något. Kepler upprepar Köp på Securitas då värderingen fortfarande är attraktiv. Riktkursen är 125 kronor.

Källa: SHB och Kepler

Skriven av
Fredrik Larsson
Analytiker
Publicerad 2024-06-11 20:30:00
Ändrad 2024-11-13 11:54:49