Market Buzz – Millicom och Bergman & Beving

Market Buzz Millicom och Bergman Beving

Kepler förväntar sig att Millicom kommer att rapportera kvartalsvisa förbättringar under tredje kvartalet, med 2 procent ökande intäkter för service, mätt i organisk tillväxt, liknande det som sågs under första halvåret. Detta bör resultera i en mindre dyster nedgång på 1 procent för ebitda. Det ser dock ut som att vi kommer att behöva vänta ytterligare ett kvartal eller två på att effektiviseringar förverkligas på allvar och se en resultatåterhämtning på den viktiga marknaden i Guatemala. Under kvartalet har huvudägaren Atlas Investissement installerat en ny operativ chef som ser ut att tillträda VD-posten under våren 2024, eftersom nuvarande vd Mauricio Ramos kommer att ta rollen som permanent styrelseordförande.

Analyshuset tror på en organisk tillväxt av tjänsteintäkter på 2,1 procent, men samtidigt en ebitda-minskning med 0,6 procent. Brist på operativ hävstång förklaras till exempel genom investeringar för att försvara sin starka marknadsandel i Guatemala, samt investeringar i det pågående programmet för omvandling. Brist på operativ hävstång förklaras till exempel genom investeringar för att försvara sin starka marknadsandel i Guatemala, samt investeringar i det pågående programmet för omvandling. Kepler upprepar köprekommendationen och höjer riktkursen till 200 kronor (188).

Annons

Bergman & Beving rapporterar den 19 oktober för det tredje kvartalet. SHB gör mindre förändringar i sina prognoser genom att sänka den organiska tillväxten, men samtidigt inkludera det senaste förvärvet av Sandbergs som uppskattningsvis adderar 60 miljoner kronor i omsättning med bra lönsamhet. Detta gör att prognoserna på totalen är relativt oförändrade och SHB upprepar sin kortsiktiga rekommendation (3 månader) Köp och långsiktiga rekommendation (3 år) Outperform. Bolagets tillväxtstrategi bygger på att förvärva små, men väldigt lönsamma bolag med cirka 50-100 miljoner kronor i årlig omsättning inom en relevant nisch. För denna typ av bolag betalar de 4-7 gånger rörelseresultatet. Dessutom håller Bergman & Beving på att minska sina lågavkastande grossistverksamheter för att strukturellt förbättra koncernens avkastning i befintlig verksamhet.

Källa: Kepler och SHB

Skriven av
Fredrik Larsson
Analytiker
Publicerad 2023-10-13 20:18:00
Ändrad 2024-11-13 11:01:50