Mildef rusade på omvänd vinstvarning
Stockholmsbörsen tappade momentum i eftermiddagshandeln och stängde omkring dagslägsta. Försvarsbolaget Mildefs omvända vinstvarning fick aktien att rusa.
Stockholmsbörsen handlades i en oregelbunden tendens på onsdagen. OMXS30-index föll 0,4 procent medan det bredare OMXSPI backade 0,1 procent. SEB höjer rekommendationen på Husqvarna till Behåll (Sälj). Aktien stärktes 2,2 procent till 41,27 kronor. SHB inleder bevakning av Thule med en köprekommendation, vilket lyfte aktien 1,6 procent. Kinnevik steg 4,2 procent inför torsdagens rapport.
Öresund hade en stark inledning på 2026. Substansvärdet steg i första kvartalet med 9,4 procent, vilket är betydligt högre än jämförelseindexet SIX Return Index som ökade 1,2 procent. Di anser att det är dags att ta hem vinsten och sälja aktien. Aktien minskade 4,7 procent. Och Creades redovisade ett substansvärde per aktie vid utgången av första kvartalet på 79 kronor, en avkastning på -4 procent (2). De noterade innehaven har gått något starkare än helheten, med medvind främst från huvudinnehavet Avanza. Värden på de onoterade innehaven har reviderats ned ordentligt, kopplat till oron gällande hur AI kan slå mot mjukvaru- och Saas-bolag. Creades aktie var oförändrad.
Ett annat investmentbolag, VEF, redovisade ett substansvärde om 3,82 kronor, att jämföra med 3,93 kronor i slutet av 2025. VD Dave Nangle uppger att Kriget i Mellanöstern och den tillhörande makroekonomiska oron, tillsammans med takten i AI-adoptionen, just nu utgör de två mest definierande makrokrafterna. Aktien försvagades 7,3 procent till 1,97 kronor. Mildef rapporterade under eftermiddagen preliminär orderingång, omsättning och resultat för det första kvartalet, som var var betydligt högre än marknadens förväntningar. Orderingången förväntas nå över 1 miljard kronor. Mildef är den 5:e mest blankade aktien på Stockholmsbörsen, -12,8 procent av kapitalet. Aktien rusade 32 procent till 175,50 kronor.
Bonesupport meddelade igår att amerikanska myndigheter planerar att höja betalningen till sjukhus som behandlar patienter med Cerament G (och Cerament V givet FDA-godkännande), beslut väntas senare i år. SEB menar att detta potentiellt är klart positivt för Bonesupports tillväxtutsikter i USA, men storleken på den föreslagna höjningen är inte känd. Aktien avancerade 1,4 procent. DNB Carnegie upprepar sin köprekommendation för nischbanken Avarda och höjer riktkursen till 218 kronor (212). Investmentbanken pekar på fortsatt stark tillväxt, med ett resultat före skatt som ökade med 30 procent i första kvartalet och en justerad avkastning på eget kapital på 23 procent. Aktien backade 1,6 procent till 181,20 kronor.
It-återförsäljaren Dustin rapporterade en omsättning som var högre än väntat i andra kvartalet. Rörelseresultatet på 42 miljoner kronor var helt i linje med förväntningarna. Det justerade ebita-resultatet uppgick till 103 miljoner kronor, jämfört med 110 miljoner kronor i föregående år. Marknaden ställde upp aktien 5,6 procent. Hanzas aktie tappade 10,3 procent efter att Nordea kapat rekommendationen till Behåll (Köp). Förhandlingarna om priset på Bioarctics alzheimerläkemedel Lecanemab har kört fast. Regionerna anser att priset är för högt och vill inte subventionera behandlingen, rapporterar Sveriges Radio. Aktien föll 1 procent.
BONESUPPORT Holding AB är ett svenskt medicinteknikbolag med säte i Lund, specialiserat på utveckling och kommersialisering av injicerbara biokeramiska bengraftsubstitut. Bolagets produkter, baserade på den patenterade CERAMENT®-plattformen, används för behandling av skelettskador och har förmågan att ombildas till patientens eget ben samt frisätta läkemedel. Deras produkter används främst inom ortopedisk kirurgi för att främja bentillväxt och minska risken för komplikationer. BONESUPPORT är noterat på Nasdaq Stockholm under kortnamnet BONEX.