OX2 på vinnarlistan

Stockholmsbörsen pendlade kring nollstrecket under tisdagens handel med fokus på Ericssons rapport.

photo Ulrich Mertens

OMXS30-index ökade 0,3 procent och OMXSPI stärktes 0,6 procent. Ericssons B-aktie visade på en slagig handel i spåren av delårsrapporten. Aktien stängde 3,7 procent upp. Mer om rapporten i separat notis längre med i dagens utskick.

Intrum säljer majoriteten av sin investeringsportfölj till ett dotterbolag till Cerberus Capital Management. För detta erhåller Intrum en nettolikvid på 8,2 miljarder kronor som ska användas för att minska skuldsättningen. Likviden ska gå till att minska skulden från nuvarande 58,9 miljarder kronor till 50,7 miljarder kronor. Enligt VD Andres Rubio är det inte bolagets tillgångar med bäst avkastning som säljs. Marknaden sänkte aktien 3,5 procent till 66,76 kronor. Telia förhandlar om en försäljning av tv-kanalen TV4, där det pris som diskuteras motsvarar mindre än hälften av de 10 miljarder. Telia köpte kanalen för år 2019. Det skriver Affärsvärlden. Telias aktie steg 0,5 procent.

Annons

Ståltillverkaren Alleima redovisade en organisk orderingångsminskning och ett resultat under förväntningarna för det fjärde kvartalet. Orderingången under kvartalet uppgick till 5 147 miljoner kronor, vilket motsvarar en organisk minskning på 10 procent från jämförelsekvartalet. Analytikerna hade väntat sig en organisk ökning på 17 procent. Styrelsen föreslår en utdelning på 2,00 kronor per aktie, jämfört med utdelningen på 1,40 kronor året innan. Analytiker hade räknat med en utdelning på nästan 3 kronor. Aktien tappade 4,1 procent. Vindkraftsbolaget OX2 tillhörde dagens vinnare med en kursuppgång om 7,2 procent. En annan av årets vinnarkandidater var Kebni som rusade 17,5 procent under hög omsättning. En stund var Kebni upp omkring 30 procent.

Kepler sänker riktkursen för Hexagon till 130 kronor (140). Rekommendationen köp upprepas. Vid stängning noterades aktien 1,1 procent lägre till 113,40 kronor. Dustin, som var en av kandidaterna i årets vinnarnummer av Stockpicker Newsletter avancerade 4,9 procent. Uppgången i köksbolaget Nobia fortsatte ytterligare i spåren av gårdagens besked om en försäljning av fabriksfastigheten i Jönköping för 1 350 miljoner kronor. Aktien ökade 8,9 procent.

VNV Globals fortsätter att handlas till stor rabatt: priset är 70 procent lägre än bolagets substansvärde. Investmentbolaget har nu ett år på sig att frigöra 1,2 miljarder kronor för att lösa en skuld. Det ska ske genom försäljningar av portföljbolag, och en rad processer pågår, enligt vd Per Brilioth. Aktien föll 5,2 procent. Nordea justerar upp riktkursen för Cellavision till 230 kronor (200) med upprepad köprekommendation. Aktien förbättrades 3,1 procent. Minesto såldes ned 18,5 procent efter att Di rapporterat att bolaget snart behöver ta in nya pengar. Om Minesto spenderade i samma takt i sista kvartalet i fjol som under de första nio månaderna bör kassan ha varit omkring 35 miljoner kronor vid årsskiftet, visar Di:s beräkningar.

Skriven av
Fredrik Larsson
Analytiker
Publicerad 2024-01-23 20:42:00
Ändrad 2024-11-13 11:23:53