Small Cap - Resultatfall i G5 Entertainment
Mobilspelsutvecklaren G5 Entertainments aktie tillhörde onsdagens förlorare med ett kursfall på 17,5 procent.
Rörelseresultat försämrades till 10,7 miljoner kronor (39,2) för det första kvartalet. Rörelsemarginalen uppgick till 4,1 procent (13,2). Justerat för valutaeffekter uppgick rörelseresultatet till 25,2 miljoner kronor, motsvarande en marginal på 9,7 procent. Nettoomsättningen minskade till 260 miljoner kronor (297). Utgifter för användarförvärv (UA) uppgick till 15 procent av intäkterna, vilket är under bolagets målintervall på 17-22 procent. G5 planerar enligt VD Vlad Suglobov för att återgå till målintervallet 17-22 procent under de kommande kvartalen för att stödja den långsiktiga tillväxten i bolagets portfölj.
IT-bolaget Avensias omsättning ökade med 15 procent till 118,3 miljoner kronor (102,8). Ökningen beror på en högre faktureringsgrad samt ett högre timpris jämfört med samma period föregående år. Enligt VD Robin Gustafsson präglades det första kvartalet av en fortsatt avvaktande marknad. Det globala hotet om handelstullar mellan USA och övriga världen gör att skandinaviska handlare, tillverkare och distributörer förblir försiktiga i sina investeringar. Rörelseresultatet förbättrades till 15,3 miljoner kronor (6,1). Resultat per aktie uppgick till 0,31 kronor (0,11), vilket innebär en ökning med cirka 180 procent mot föregående år. Aktien avancerade 6,3 procent till 10,95 kronor.
Detta material har sammanställts av Stockpicker i informationssyfte och ska inte ses som rådgivning. Innehållet har grundats på information från allmänt tillgängliga källor vilka bedömts som tillförlitliga. Sakinnehållets riktighet och fullständighet liksom lämnade prognoser och rekommendationen kan således inte garanteras. Stockpicker lämnar inte i förväg ut slutsatser och eller omdömen i materialet. Åsikter som lämnats i materialet är analytikerns åsikter vid tillfället för upprättandet av materialet och dessa kan ändras. Det lämnas ingen försäkran om att framtida händelser kommer vara i enlighet med åsikter framförda i materialet. Stockpicker frånsäger sig allt ansvar för direkt eller indirekt skada som kan grunda sig på detta material. Placeringar i finansiella instrument är förenade med ekonomisk risk. Att en placering historiskt haft en god värdeutveckling är ingen garanti för framtiden. Stockpicker frånsäger sig därmed allt ansvar för eventuell förlust eller skada av vad slag det må vara som grundar sig på användandet av materialet.