Small Cap - Senzime tar in 100 Mkr i riktad emission

First North-listade Prostatype Genomics meddelade på tisdagsmorgonen att starka resultat från en studie i Taiwan med bolagets prognostiska gentest Prostatype nu publicerats i den vetenskaplig tidskriften BJUI Compass.

Small Cap Senzime tar in 100 Mkr i riktad emission High Quality

Prostatype® uppvisade i studien signifikant överlägsenhet i att förutse prostatacancer-specifik dödlighet jämfört med riktlinjerna enligt NCCN® (National Comprehensive Cancer Network), samt även gentemot PSA och magnetkamera (MR). Klinisk validering av Prostatype® pågår vid ett ledande sjukhus i Taiwan, och denna publicering öppnar även för att kunna expandera till andra större asiatiska marknader med lämpliga partners. Det här är den första publicerade studien med Prostatype i Asien, och den visar tydligt att testet fungerar mycket väl även för asiatiska prostatacancerpatienter. Aktien rasade 30,6 procent.

Styrelsen i Senzime har beslutat om en riktad nyemission om högst 24 000 000 aktier till teckningskursen 4,60 kronor per aktie. Teckningskursen motsvarar stängningskursen för aktien på måndagen. Emissionen genomfördes alltså utan rabatt. De teckningsberättigade i emissionen är dels en grupp av nya institutionella investerare inklusive Unionen, Protean och ShapeQ Gmbh, dels ett fåtal befintliga och långsiktiga aktieägare inklusive familjen Crafoord och Crafoordska stiftelsen, Segulah Medical Acceleration, Fredrik Rapp och Swedbank Robur.

Genom emissionen tillförs Senzime totalt 110 miljoner kronor före emissionskostnader. Senzime avser att använda nettolikviden för att fortsätta den kommersiella expansionen, säkerställa framdriften i pågående innovationsprojekt samt finansiera Senzimes rörelsekapitalbehov i takt med den förväntade tillväxten. DNB Carnegie tror att Senzimes riktade emission kommer räcka för att bolaget ska nå positivt fritt kassaflöde till slutet av 2026. Aktien handlades upp 10 procent. 

 


DISCLAIMER
Detta material har sammanställts av Stockpicker i informationssyfte och ska inte ses som rådgivning. Innehållet har grundats på information från allmänt tillgängliga källor vilka bedömts som tillförlitliga. Sakinnehållets riktighet och fullständighet liksom lämnade prognoser och rekommendationen kan således inte garanteras. Stockpicker lämnar inte i förväg ut slutsatser och eller omdömen i materialet. Åsikter som lämnats i materialet är analytikerns åsikter vid tillfället för upprättandet av materialet och dessa kan ändras. Det lämnas ingen försäkran om att framtida händelser kommer vara i enlighet med åsikter framförda i materialet. Stockpicker frånsäger sig allt ansvar för direkt eller indirekt skada som kan grunda sig på detta material. Placeringar i finansiella instrument är förenade med ekonomisk risk. Att en placering historiskt haft en god värdeutveckling är ingen garanti för framtiden. Stockpicker frånsäger sig därmed allt ansvar för eventuell förlust eller skada av vad slag det må vara som grundar sig på användandet av materialet.
Skriven av
Fredrik Larsson
Analytiker
Publicerad 2025-06-03 20:10:00
Ändrad 2025-06-03 20:17:21
Annons
Annonser