Small Cap – Tradedoubler ska tredubbla omsättningen
Smart Eye har valts ut att leverera sin Interior Sensing-teknik, som kombinerar Driver Monitoring System (DMS) och Cabin Monitoring System (CMS) mjukvara, till två bilmodeller. Den beräknade intäkten för ordern är 100 miljoner kronor baserat på prognoser för den beräknade produktlivscykeln. Kunden har tidigare implementerat Smart Eyes DMS- och CMS-mjukvara i flera av sina bilar och har nu valt att uppgradera två av dessa modeller, där teknologin tidigare endast specificerades för DMS, genom att också lägga till Smart Eyes Interior Sensing-teknik. Denna lösning använder en högupplöst kamera integrerad i backspegeln. De bilmodeller som utrustas med Smart Eyes Interior Sensing kommer att gå i produktion under 2026. Aktien avancerade 4,9 procent.
Onlinemarknadsföringsbolaget Tradedoublers aktie rusade 27 procent efter sin rapport. Omsättningen i fjärde kvartalet steg med nästan 8 procent till 619 miljoner kronor (575). Justerat ebitda-resultat uppgick till 41 miljoner kronor (30). Rörelseresultatet försämrades till 3 miljoner kronor (16). VD skriver i rapporten att under det sista kvartalet upplevde Tradedoubler en anmärkningsvärd acceleration i affärsresultat jämfört med tidigare kvartal och levererade starka resultat. Tradedoublers långsiktiga ambition är att tredubbla omsättningen till mer än 6 miljarder kronor och samtidigt förbättra lönsamheten avsevärt.
DISCLAIMER
Detta material har sammanställts av Stockpicker i informationssyfte och ska inte ses som rådgivning. Innehållet har grundats på information från allmänt tillgängliga källor vilka bedömts som tillförlitliga. Sakinnehållets riktighet och fullständighet liksom lämnade prognoser och rekommendationen kan således inte garanteras. Stockpicker lämnar inte i förväg ut slutsatser och eller omdömen i materialet. Åsikter som lämnats i materialet är analytikerns åsikter vid tillfället för upprättandet av materialet och dessa kan ändras. Det lämnas ingen försäkran om att framtida händelser kommer vara i enlighet med åsikter framförda i materialet. Stockpicker frånsäger sig allt ansvar för direkt eller indirekt skada som kan grunda sig på detta material. Placeringar i finansiella instrument är förenade med ekonomisk risk. Att en placering historiskt haft en god värdeutveckling är ingen garanti för framtiden. Stockpicker frånsäger sig därmed allt ansvar för eventuell förlust eller skada av vad slag det må vara som grundar sig på användandet av materialet.