Truecaller ska återuppta köp av egna aktier
Stockholmsbörsen handlades på minussidan under tisdagens handel.
OMXS30-index föll 0,5 procent medan det bredare OMXSPI minskade 0,4 procent. ABG Sundal Colliers bedömer att de kommande sex månaderna kommer att vara en bra period att köpa bankaktier. Det säger bankanalytiker Magnus Andersson i en studiointervju. Bl.a. bör oron för kreditförluster avta och riskpremien gå ned i takt med utsikter om en ljusnande ekonomi 2025. Nordea och SHB A avancerade 0,4 respektive 0,8 procent. DNB räknar med att Autoliv upprepar sin guidning för helåret 2024 i samband med sin halvårsrapport 19 juli. Banken upprepar sin köprekommendation för Autoliv, men sänker riktkursen till 1 570 kronor (1 600) som en följd av valutaomräkningseffekter. Aktien klättrade 1,5 procent till 1 356,20 kronor.
SHB räknar med att Alfa Laval ska fortsätta upp på börsen och höjer den långsiktiga riktkursen till 700 kronor (660). Vid stängning noterades aktien 0,6 procent lägre till 483,60 kronor. Nyfosa har gjort en riktad miljardemission som stärker balansräkningen, och kommer gynnas ytterligare av fallande räntor kommande år. Det spår Affärsvärlden som sätter en köprekommendation på Nyfosa i en färsk analys. Aktien klättrade 1,1 procent. I sektorn i övrigt steg SBB och NP3 11 respektive 0,2 procent. Nibe lyfte 0,8 procent. DNB höjer riktkursen för aktien till 55 kronor (50) och upprepar rekommendationen Behåll.
Truecallers styrelse har beslutat att återuppta återköp av egna B-aktier efter beslut på årsstämman i förra veckan. Syftet är att ge möjlighet att fortlöpande anpassa kapitalstrukturen och därigenom bidra till ökat aktieägarvärde samt att kunna helt eller delvis finansiera framtida förvärv med egna aktier. Marknaden ställde upp aktien 3,9 procent. Satellitbolaget Ovzon har fått en tolvmånaders kontraktförnyelse för leverans av Ovzon "Satcom-as-a-service" till det brittiska försvaret. Ordervärde uppgår till cirka 1 miljon dollar. Akten stärktes 2,6 procent. Smart Eye, som är ett innehav i Stockpicker Newsletters Referensportfölj, utvecklades starkt och steg 8,4 procent. Lundin Minings vd Jack Lundin tror inte att någon kommer att lägga ett bud på hela bolaget. Det säger han till Affärsvärlden efter att BHP budat på Anglo American. Lundin Mining rekylerade ned 0,3 procent. Sedan årsskiftet har börsvärdet ökat med 59 procent.