Upprekyl i Arjo efter höjd rekommendation från SHB
Stockholmsbörsen backade under veckans första handelsdag med Sandvik som sänke.
OMXS30-index föll 0,7 procent medan det bredare OMXSPI försvagades 0,9 procent. Sandvik rapporterade ett justerat ebita-resultat på 5 866 miljoner kronor (6 312) under det tredje kvartalet. Analytikerna hade i snitt väntat sig att siffran skulle landa på 6 141 miljoner kronor. Den viktiga orderingången kom in cirka 4 procent under förväntningarna. Aktien såldes ned 2,1 procent. Bland övriga verkstadsbolag tappade Atlas Copco och SKF 1,1 respektive 1,5 procent. SEB sänker rekommendationen för Investor till Behåll (Köp). Aktien har utklassat börsen i år, dels på grund av att substansvärdet vuxit med drygt 20 procent sedan årsskiftet men även till följd av att substansrabatten i princip försvunnit. Aktien minskade 0,5 procent till 308,40 kronor.
I spåren av en oväntat svag rapport i förra veckan rasade Arjo med 18 procent på Stockholmsbörsen. Bolaget menade dock att orderingång och försäljningstillväxten vid slutet av kvartalet var god och guidade för en organisk tillväxt i den nedre delen av det oförändrade intervallet om 3-5 procent. SHB ser några potentiella krustriggers och bedömer att aktien är lockande med 25 procentig värderingsrabatt mot sektorn, varför SHB höjer sin kortsiktiga rekommendation till Köp (Behåll). Aktien lyfte 4,5 procent till 36,50 kronor. Nordea kapar rekommendationen på Getinge till Sälj (Behåll) med riktkurs 189 kronor. Banken bedömer att Getinge kommer få det tufft och tappa marknadsandelar inom hjärt- och kärlsegmenten. Marknaden handlade ned aktien 2,6 procent.
Carnegie har uppgraderat sin rekommendation för Nibe till Köp (Behåll), vilket lyfte aktien 1,3 procent. Nordea inleder bevakning av Swedencare med köprekommendationen och riktkurs 57 kronor. Swedencare handlas till en betydande rabatt mot sina konkurrenter, men givet bolagets utsikter bör gapet minska, och på längre sikt finns uppsida i bolagsförvärv. Aktien handlades ned 2,4 procent till 39,82 kronor. CTT Systems flaggar för lägre omsättning och resultat i tredje kvartalet och sänker omsättningsprognosen för andra halvåret. Den minskade omsättningen i kvartalet förklaras främst av en tillfälligt lägre omsättning till bolagets distributörer i eftermarknaden och väsentligt lägre intäkter i Private Jet. Rörelseresultatet i tredje kvartalet minskade till 15 miljoner kronor (30,5) med en rörelsemarginal på 26 procent (41). Aktien rasade 9,3 procent.
BHG Group klättrade 5,4 procent efter att Di delat ut en köprekommendation till detaljhandelsföretaget. Tidningen ser en uppsida på 50 procent för aktien. Forskningsbolaget Dicot Pharma har fått godkännande att starta en klinisk fas 2a-studie för att utvärdera potensläkemedelskandidaten LIB-01. Studien kommer att genomföras i Sverige, Danmark och Nederländerna. Aktien föll 1,5 procent på beskedet. Xbrane Biopharma har ingått aktiva avtalsförhandlingar avseende Xdivane och fått de första icke-bindande förslagen för XB003. Aktien rusade 19,4 procent.