Dags att leta köpläge i Swedish Orphan Biovitrum
Swedish Orphan Biovitrum (Sobi) har precis som andra aktier i sektorn pressats av sälflöden de senaste veckorna. Sedan årsskiftet har Sobi backat med cirka 21 procent.
I ett veckoperspektiv ser man att aktien nu är nere vid viktiga stödnivåer. Senast under sommaren 2023 handlades Sobi vid långsiktigt veckostöd och då fick vi en vändning uppåt.

Skulle köpare komma emot är det inte alls omöjligt vi får se en rörelse mot 280 - 290 kronor i en motreaktion.

Det som vi nu håller utkik efter är en högre botten i dagsperspektivet. Vi vill alltså se att nästa botten bildas högre än 241,8 kronor, vilket var lägsta betalkurs i onsdags. Blir så fallet och om Sobi därefter bryter upp över tidigare handelssessions högsta, kan vi få ett intressant läge att börja bygga position. Sobi tar därmed plats på vår bevakningslista.
Detta material har sammanställts av Stockpicker i informationssyfte och ska inte ses som rådgivning. Innehållet har grundats på information från allmänt tillgängliga källor vilka bedömts som tillförlitliga. Sakinnehållets riktighet och fullständighet liksom lämnade prognoser och rekommendationen kan således inte garanteras. Stockpicker lämnar inte i förväg ut slutsatser och eller omdömen i materialet. Åsikter som lämnats i materialet är analytikerns åsikter vid tillfället för upprättandet av materialet och dessa kan ändras. Det lämnas ingen försäkran om att framtida händelser kommer vara i enlighet med åsikter framförda i materialet. Stockpicker frånsäger sig allt ansvar för direkt eller indirekt skada som kan grunda sig på detta material. Placeringar i finansiella instrument är förenade med ekonomisk risk. Att en placering historiskt haft en god värdeutveckling är ingen garanti för framtiden. Stockpicker frånsäger sig därmed allt ansvar för eventuell förlust eller skada av vad slag det må vara som grundar sig på användandet av materialet.