Försvarsaktien har mer att ge

2025-10-0620:33

Försvarsaktien har några veckor med stark kursutveckling bakom sig. Månadsavkastningen uppgår till cirka 23 procent, på tre månader har aktien stigit 10 procent.

Mildef Saljsugna insiders overskuggar framsteg FillWzEwMjQsNTM4XQ WebPjpg

En del av det stora tappet från cirka 290 kronor har återtagits, men det finns mycket kvar att göra för köparna innan nya årshögsta kan bli aktuella i Mildef. Vår bedömning är dock att aktien kan ha mer att ge, och den korta ackumulationsfas som pågår ger ett intressant läge för den som är intresserad av att bygga position i aktien.

Motstånd möter aktien vid cirka 207 - 218 kronor, och det är ett utbrott här som skulle signalera för att köparna är villiga att fortsätta lyfta Mildef mot sommarens kursnoteringar. Detta scenario bygger dock på att 50 perioders medelvärde, som nu finns vid cirka 182,1 kronor, inte ger vika. Mildef är väl värd att bevaka i veckan som kommer, och vi återkommer till aktien om vi ser ett köpläge.

NASDAQ Stockholm
MILDEF
Sektor
Försvarsindustri
Stockpicker Newsletter
Stockpicker Newsletter
MilDef Group AB är ett svenskt företag specialiserat på att leverera robust försvarselektronikutrustning, även kallat taktisk IT, till försvarssektorn. Företagets huvudmarknader inkluderar Norden, USA och Storbritannien, där de har fleråriga ramavtal och en stor kundbas.Bolaget är noterat på Nasdaq Stockholm under tickern MILDEF.
Skriven av
Mats Ahlskog
Analytiker
Publicerad 2025-10-06 20:33:00
Ändrad 2025-10-06 20:37:05
Annonser
Annonser