H&M nere på viktig stödnivå - Köpläge?
H&Ms senaste försäljningsrapport togs emot negativt i marknaden och med facit i hand tog vi rätt beslut att stänga vår position innan rapporten. Nu börjar dock köp locka igen.
Först publicerad i Stockpicker Swing Trader (22 september 2023)
H&M har nämligen fallit ner till ett stödområde som finns i höjd med 156 - 158 kronor och det är inte alls omöjligt att köparna kommer att försöka få till en vändning här. Fallerar stödet räknar vi med att aktien ändå senast vänder omkring långa grundtrenden vid 151,4 kronor.

Blickar vi uppåt är det i höjd med 164 - 165 kronor som första utmaningen möter. Lyckas köparna etablera H&M högre än så, är det den fallande motståndslinje vid 174,4 kronor som sätts i fokus. Vi placerar H&M under bevakning och återkommer om vi ser ett köpläge i aktien.