Bactiguard Holding – Köpa dippen?
Bactiguard utvecklar och tillhandahåller infektionsförebyggande lösningar som dels minskar risken för vårdrelaterade infektioner, dels minskar användningen av antibiotika.
Först publicerad i Stockpicker Newsletter 1840 (17 januari 2021)
BACTI B | Small Cap | 140,00 kr | KÖP
Härigenom sparas avsevärda kostnader för sjukvården och samhället. Bolagets teknologi förhindrar att bakterier fäster och bildar biofilm på medicintekniska produkter. Bactiguard erbjuder teknologin via licensavtal och den egna produktportföljen BIP (Bactiguard Infection Protection). Urinkatetrar med Bactiguards ytskikt är marknadsledande i USA och Japan genom licenspartnern Becton Dickinson & Company (BD).
Den egna produktportföljen av urinkatetrar, endotrakealtuber och centrala venkatetrar förebygger vanligt förekommande infektioner i urin-, blod- och luftvägarna. Bactiguard är allt jämt inne i en stark expansionsfas på marknaderna i Europa, Kina, Indien och Mellanöstern. Erbjudandet har dessutom förstärkts efter förvärvet av malaysiska Vigilenz, en tillverkare och leverantör av medicintekniska produkter och förbrukningsartiklar, främst inom sårvård och infektionsprevention. Sedan förvärvet av Vigilenz ingår Hydrocyn aqua i Bactiguards portfölj av infektionsförebyggande produkter. Hydrocyn lanserades i Sverige i mars 2020 och nu fortsätter lanseringen med fokus på Europa, Mellanöstern, Indien och Sydostasien. Först ut blir Grekland.
Hydrocyn är en alkoholfri och pH-neutral produktlinje som innehåller hypoklorsyra, samma ämne som kroppens immunceller använder i sitt försvar mot smittsamma organismer. Hydrocyn dödar effektivt de flesta virus, bakterier och svampar som orsakar infektioner. Till skillnad från desinfektionsmedel baserade på t ex alkohol är Hydrocyn dessutom snäll mot kroppen och orsakar inte någon irritation eller vävnadsskada. Hydrocyn är således vävnadsvänlig och bidrar dessutom till snabbare läkning av sår, vilket gör den användbar för exempelvis allmän sårvård, dental-, baby- och djurvård. Hydrocyn svider inte och är heller inte brandfarlig såsom alkoholbaserade alternativ.
Bactiguard lanserade som nämnts Hydrocyn på den svenska marknaden i mitten av mars, då med initialt fokus på samhällsbärande funktioner och mottog under de första dagarna efter lanseringen kundorder, bl a från Polismyndigheten, till ett sammanlagt värde av drygt 20 Mkr. Senare, i början av juni, lanserades produkten till konsumenter på Apotea. I samarbete med Statens veterinärmedicinska anstalt (SVA) har tester genomförts med Hydrocyn på en viruskultur av det nya coronavirus (SARS-CoV-2) som orsakar covid-19. Resultatet visar att 99,9 % av viruspartiklarna avdödades - det vill säga att de inte längre var funktionsdugliga och därmed inte smittsamma.
Sedan vår föregående analys i oktober när aktiekursen var 175,50 kr, har densamma brakat ned med drygt 20% till nuvarande 140 kr. Kursdippen i aktien beror sannolikt dels på avsaknaden av nya licensaffärer samt en Q3-rapport som visade på en betydande tapp mot Q3 året innan. Intäkterna för Q3 föll till 34,1 Mkr (67,2) till följd av effekter av Covid-19 på både licens- och BIP-intäkter, samt att inga nya licensintäkter genererades i kvartalet medan föregående år innehöll 29,4 Mkr i intäkter från Zimmer Biomet. EBITDA-resultatet sjönk till -3,1 Mkr (36,5) medan rörelseresultatet föll till -14,3 Mkr (25,9) MSEK. Nettoresultatet kom in på -16,1 Mkr (23,7). Licensintäkterna från BD som varit stabila under många år stod inte heller emot Covid-19 och effekten blev lägre licensintäkter för Bactiguard.
I slutet av Q3 och början av Q4 såg Bactiguard dock starkare orderingång och bedömer att intäkterna kommer att återgå till mer normala nivåer under Q4. Förutom licensintäkterna från BD påverkades även försäljningen av BIP-produkter negativt av minskad ordinarie sjukvård och uppskjutna operationer. En betydande vårdskuld har som bekant uppstått världen över som en följd av pandemin. När pandemin lättar kan det därför bli fråga om en helt annan snurr i Bactiguards affärer när sjukvården övergår till normalt fokus, samtidigt som bolagets produkter för infektionsprevention nu är kanske mer aktuella än någonsin. I slutet av december meddelades dessutom att Bactiguard mottagit en första order på coating-koncentrat från Well Lead Medical i Kina. Ordern levererades omgående och genererade licensintäkter under Q4 på drygt 9 Mkr.
I samband med Q3-rapporten upprepade Bactiguard sina långsiktiga finansiella mål om en genomsnittlig årlig tillväxt på 20 % och en EBITDA-marginal på minst 30 % för den kommande femårsperioden. I nuläget kan detta tyckas avlägset. Men blickar vi bortom pandemin bedömer Stockpicker att Bactiguard med sitt fokus på infektionsprevention har alla möjligheter att återfå momentum och åter börja växa mycket kraftigt.
I oktoberanalysen hade vi svårt att se aktien som uppenbart köpvärd. Värderingen lämnade enligt vår bedömning ingen marginal för motgångar samtidigt som anmärkningsvärt mycket redan var intecknat. I nuläget värderas aktien drygt 20% lägre, och även om Q3-rapporten blev en kalldusch måste man komma ihåg att det är extraordinära förutsättningar för bolaget i pandemin samtidigt som denna också än mer aktualiserar behovet av bolagets produkter när sjukvården återgår till normalläge.
Som vi nämnde sist är Bactiguard en framgångssaga och värderingen lär fortsätta att vara kraftigt framtung med tanke på det stora tillväxtutrymmet, varför större kursdippar precis som tidigare troligen utgör långsiktiga köplägen. Nu har vi sett en rejäl sådan samtidigt som vi i någon mån kan skönja ett slut på pandemin. Bactiguard är innovativa och befinner sig allt jämt i en riktig sweet spot inför framtiden, där mycket starka trender verkar i bolagets favör. Vi initierar därför en spekulativ köprekommendation med riktkursen 160 kr.
Bactiguard Holding AB är ett svenskt medicinteknikföretag som specialiserar sig på att utveckla och tillhandahålla infektionsförebyggande lösningar för medicintekniska produkter. Bolagets unika teknologi bygger på en ultratunn beläggning av ädelmetaller som förhindrar bakterier från att fästa och bilda biofilm på ytan av medicintekniska produkter, vilket minskar risken för vårdrelaterade infektioner och behovet av antibiotikaanvändning. Bactiguard är noterat på Nasdaq Stockholm och har sitt huvudkontor i Stockholm, med produktionsanläggningar i Sverige och Malaysia. Under 2022 rapporterade bolaget intäkter på 253,5 miljoner SEK.