GREATER THAN – Revolutionerar bilförsäkringen
På ett år har Greater Thans aktie klättrat med över 80%. Inte ens höstens börsturbulens har kunnat bromsa uppgången. Det ger en fingervisning att någonting speciellt har hänt med IT-bolaget, som har utvecklat ett mätsystem baserat på självlärande algoritmer för att i realtid mäta hur energieffektivt och trafiksäkert vi kör ett fordon.
GREAT | First North | 47,5 kr
Mycket riktigt, tittar vi i backspegeln kan vi konstatera att 2018 blev året då bolaget nådde sitt internationella genombrott. Förutom samarbetet med Zurich Insurance och hyrbilsföretaget Sixt i Storbritannien, har man tagit steget in till Asien, och har dessutom lyckats knyta till sig det internationella bilsportförbundet FIA för en gemensam tävling i smart, säker och miljövänlig bilkörning.
Greater Than grundades 2004 och har genom åren skapat ett ekosystem för den uppkopplade bilen, som bland annat gör det möjligt att prissätta en bilförsäkring individuellt. Bolagets algoritmer baseras på Artificiell Intelligens (AI), gör det möjligt i kombination med olika mätmetoder att få en djup förståelse för bilförarens körbeteende, vilket sedan paketeras som försäkringslösningar till försäkringsbolag, med ambitionen att sänka skadekostnaderna med 40%.
Fördelen för bilisterna är betydande. Personer som kör lite mindre eller lite bättre slipper betala och bära kostnader för andra, mer riskfyllda bilförare. Dessutom betalar försäkringskunden enbart för den sträcka som körs, eftersom bolagets AI kan skapa en leasinglösning som kostar utifrån hur mycket man kör.
En annan positiv aspekt är att användningen tycks sammanfalla med positiva effekter i form av säkrare körning, sänkt bränsleförbrukning och mindre miljöpåverkan. Teknikplattformen, med namnet Enerfy, kopplas upp mot bilen genom en dosa i bilens OBD-läsare, som finns i de flesta bilar i dagens samhälle. Användaren kan själv följa sina resor i realtid med hjälp av en app, där man även kan se vad försäkringen kostar per varje enskild biltur.
I början av 2017 lanserades den första AI-baserade bilförsäkringen på den svenska marknaden tillsammans med Moderna Försäkringar. Försäkringen finns tillgänglig både för privatpersoner och för företag, och distribueras av aktörer som Vianor, Insplanet och Holmgrens Bil. Mottagandet av försäkringen har varit bra, och tillväxttakten de senaste åren har varit hög. 2018 ökade nettoomsättningen med 72% till 13,9 Mkr.
Förutom Moderna Försäkringar, har även ett av Nordens största försäkringsbolag - Tryg - blivit kund, och under fjolåret utökades detta samarbete efter goda initiala försäljningsframgångar i Danmark, bland annat med en ny bilförsäkring i Norge. Huvuddelen av omsättningen kommer dock fortfarande från Sverige.
Genom avtalen med Zurich Insurance, transportbolaget Comfort Delgro och FIA har man, emellertid, tagit flera viktiga steg i ambitionen att bli en internationell aktör. Samarbetet med Zurich inkluderar även Sixt, då Greater Thans teknik kommer att implementeras i samtliga 3 500 Sixt-bilar på Irland. Vid en framgångsrik utveckling är det nog inte otänkbart att projektet kommer att utökas till flera av Sixt totalt 2 100 stationer med över 280 000 fordon globalt.
En annan milstolpe är intåget i Asien genom avtalet med ComfortDelGro. Redan i november har Enerfy implementerats i utvalda delar av ComfortDelGros taxi- och körskoleverksamhet i Singapore, och målet är att kunna erbjuda digitala bilförsäkringar via bolagets försäkringsförmedlingsverksamhet. Det faktum att Greater Than bara för några dagar sedan meddelade att man etablerar ett dotterbolag i Singapore, tolkar vi som att de initiala testerna har varit framgångsrika.
De nya avtalen är resultatet av en utökad marknadsförings- och säljinsats, vilket bland annat har lett till högre personalkostnader. Som följd av det minskade rörelseresultatet ifjol till -18,9 Mkr, från -14,8 Mkr året innan. Med ett kassaflöde från den löpande verksamheten på -5,4 Mkr under det senaste kvartalet, och likvida medel på enbart 3,3 Mkr vid slutet av december, kom det därför inte som en överraskning att man nyligen genomförde en företrädesemission om 25 Mkr.
Hur länge dessa pengar kommer räcka beror på upprampningen av de nya avtalen. Några finansiella detaljer eller prognoser från ledningens sida finns tyvärr inte. Positivt är att affärsmodellen är skalbar, och högre volymer borde ha en bra hävstång på lönsamheten.
Förutom högre intäkter, ger de nya samarbeten även mycket bra reklam. Framförallt avtalet med FIA är en viktig kvalitetsstämpel, som kan öppna nya dörrar. Att det sker samtidigt som den så kallade Insuretech-marknaden har blivit ett av de hetaste fintech-segmenten, bådar gott för framtiden.
Efter senaste nyemissionen motsvarar börsvärdet justerat för kassan cirka 19x den förväntade omsättningen i år (EV/Sales), om vi räknar med en tillväxttakt i linje med ifjolårets. Det är givetvis aggressivt, men vi tror att bolaget kommer växa i sin värdering de kommande åren. Samtidigt är free-floaten mindre än 30%, vilket gör handeln i aktien stundtals illikvid.
Greater Than är inget för en vanlig placerare, men tror man som vi, på ett fortsatt positivt nyhetsflöde kan den riskbenägne ta en liten position. Rekommendationen blir ett spekulativt köp