H&M – Står starkt inför vändningen
Ingen har säkert att den svenska klädjätten H&M har haft (och fortfarande har) en tuff period.
Först publicerad i Stockpicker Newsletter 1845 (3 februari 2021)
H&M | Large Cap | 180,3 kr | NEUTRAL
Mer än en tredjedel (36%) av kedjans ca 5 000 butiker är stängda för tillfället och försäljningen i december och januari backade med 23% jämfört med motsvarande period ett år tidigare. Med fortsatt hög smittspridning i flera för H&M viktiga länder som Tyskland och Storbritannien, och vaccinationerna ännu i sin linda kan det dröja innan ett återöppnade av butiker sker.
Trots den prekära situationen lyckades H&M ändå överträffa marknadens förväntningar avseende resultatet i Q4 med bred marginal. Rörelseresultatet uppgick till 3,9 Mdr kr (5,4) att jämföra med analytikernas snittprognos på drygt 3,3 Mdr kr. Det bättre utfallet berodde på lägre kostnader i kvartalet, vilka minskade med 16 %. Det handlar om allt från hyror till bemanning och inköpsprocesser. Statliga stöd sänkte kostnaderna med 500 Mkr. H&M har till viss del lärt sig att arbeta ännu mer effektivt, vilket också bidrar positivt. Avslutningen på året innebar att H&M lyckades leverera en vinst för helåret 2020. Det är faktiskt imponerande.
Bruttomarginalen på 52,1% var i linje med förväntningarna, liksom varulagret på 38,2 Mdr kr, motsvarande 20,4% av försäljningen. E-handelstillväxten uppgick till 50% i Q4 och 38% under räkenskapsåret 2019/2020. Onlineförsäljningen representerade 28% av koncernens omsättning under året. H&M:s stora investeringar innebär att bolaget nu har en effektiv plattform och strategier som kommer att driva tillväxt och lönsamhet framöver.
Under fjolåret minskade antalet butiker med 58. Under innevarande år kommer den trenden att förstärkas. Bolaget planerar att stänga 250 butiker netto i år, de flesta på mogna marknader som i Europa medan man fortfarande planerar för en del nya butiker på nya marknader.
Något utdelningsbesked kom inte i samband med rapporten. Styrelsen hänvisar till de osäkra utsikterna kring pandemin, men utesluter inte att det blir utdelning under året. Med tanke på att det fria kassaflödet exklusive leasingredovisning blev 6,6 Mdr kr har balansräkningen stärkts under året. Det borde kunna innebära att det kan bli aktieutdelning under senare delen av 2021 när osäkerheten kring pandemin har minskat.
Försäljningen i början på det nya verksamhetsåret (1 december och 27 januari) sjönk med 23% i fast valuta. Vi spår att försäljningen minskar med 20-22% under Q1. Det innebär att de kraftiga kasten fortsätter vad det gäller försäljningsutvecklingen mellan enskilda kvartal. Risken är därmed stor att H&M rapporterar ett negativt resultat för Q1. Bolagets VD Helena Helmersson ville dock inte ge ett rakt svar på frågan kring lönsamheten för årets första kvartal utan hänvisade till kommande rapport. Hon förväntar sig emellertid att kunderna kommer tillbaka snabbt när restriktionerna i många länder lyfts bort av myndigheterna. Den stora frågan är väl mest när så kommer att ske.
H&M handlas idag till ett P/E-tal runt 23 på årets estimat, vilket betyder att värderingen är i linje med den historiska nivån. Vi är långsiktigt positiva till H&M och tror att bolaget kommer ut starkare när pandemin är slut som en konsekvens av vunna marknadsandelar när modebutiksmarknaden konsoliderar samt ökad tillväxt och lönsamhet online. På kort sikt tror vi dock att aktien kan hållas nere på oro för resultatutvecklingen i Q1 eftersom försäljningen föll kraftigt i inledningen av perioden. Detta gör att vi upprepar vår neutrala hållning men höjer riktkursen en aning till 195 kr (190) när nu vändningen närmar sig.
Hennes & Mauritz AB (H&M) är en av världens ledande modeföretag, kända för att erbjuda trendiga och prisvärda kläder och accessoarer. Bolaget äger flera varumärken, inklusive COS, Monki, Weekday, & Other Stories och Arket, vilket breddar deras marknadsnärvaro. H&M är noterat på Nasdaq Stockholm under tickerkoden HM B. Enligt företagets bokslutskommuniké för 2024 uppgick nettoomsättningen till 223,553 miljarder SEK, en ökning med 12 % jämfört med föregående år. Styrelsen föreslår en utdelning på 6,80 SEK per aktie för 2025.