Platzer – Hur stor blir sorgen i Göteborg?

Senast vi skrev om fastighetsbolaget Platzer var i oktober 2023 (Newsletter 2074).

Platzer Hur stor blir sorgen i Gteborg High Quality

Köprekommendationen blev lyckad och efter en snabb uppgång på 25% nådde aktien riktkursen på 85 kr. När Riksbanken började sänka räntorna fortsatte fastighetssektorn uppåt och Platzer toppade på 114 kr i höstas.

De senaste månaderna har emellertid bjudit på en betydligt sämre avkastning, redan innan Donald Trump presenterade sitt tull-kaos. Aktiekurserna har i hög grad styrts av utvecklingen på den amerikanska tioårsräntan, även om ränteläget i Sverige samt de inhemska finansieringsförutsättningarna har varit tämligen oförändrade.

Platzer är fokuserat på kommersiella fastigheter i Göteborgsområdet, närmare bestämt kontorsfastigheter i centrala lägen samt logistik och industri i nära anslutning till Nordens största hamn. Göteborgsområdet befinner sig i sin mest expansiva period på 50 år, där centrala delar förtätas och tidigare fabriksområden ska bli till levande stadsmiljöer för både boende och arbetande.

Verksamheten är inriktad på fastighetsförvaltning, fastighets-, projekt- och stadsutveckling samt fastighetstransaktioner. I dagsläget äger man 86 fastigheter i utvalda områden i Göteborg, med en uthyrningsbar yta om 1 038 tkvm till ett värde om 30,4 mdr kr vid slutet av december. Segmentet Kontor omfattar 51 fastigheter och utgör 77% av bolagets fastighetsvärde. Bland de största kunderna finns ESS Group, Göteborgs Stad, Migrationsverket, Nordea och Västra Götalandsregionen. Inom segmentet Industri och Logistik har man avtal med bland annat DHL, Polestar, Schenker, SSAB och Volvo. Här ingår 21 fastigheter som utgör 21% av det totala fastighetsvärdet. Portföljen inom Projekt och områdesutveckling består av projekt i alla skeden, från detaljplaner till inflyttningsklara projekt.

Den utmanande omvärlden till trots har Platzer kunnat leverera tydliga förbättringar under 2024. Efter en modest start på året vaknade hyresmarknaden till i Q4 och bolaget noterade den högsta nyuthyrningen i det befintliga kontorsbeståndet sedan Q2 2023. Ett starkt betyg är även att över 85% av hyresgästerna som hade kunnat lämna under fjolåret valde att stanna kvar och omförhandlingarna resulterade i en genomsnittlig hyresökning om 7%. Förvaltningsresultatet per aktie ökade med 17%, jämfört med 2023, till 5,96 kr, det långsiktiga substansvärdet EPRA NRV har ökat med 1,2% till 122,6 kr.

För första gången på tre år noterades under årets gång ökad aktivitet på transaktionsmarknaden för kontor. Bolaget själva förvärvade den nybyggda kontorsfastigheten Mimo i Mölndals innerstad i slutet av december. Vid tillträdet var fastigheten uthyrd till drygt 80%, och sammantaget bedöms hyra och hyresgaranti för 2025 uppgå till 89 Mkr. Fastigheten ligger precis intill Göteborgsregionens näst största kollektivtrafikhubb och den framtida järnvägsanslutningen till Landvetter flygplats och Borås.

Vi noterar att Göteborgsregionen har klarat sig relativt sett bättre att stå emot lågkonjunkturen än resten av Sverige. Aktiviteten i Göteborgs hamn har tills ganska nyligen gått mot nya rekordnivåer och arbetslösheten är klart lägre än i både Sverige som helhet och i Stockholm. Detta eftersom den svenska kronan har gynnat regionens tunga exportindustri, samtidigt som näringslivet gör många långsiktiga investeringar i forskning och utveckling. Göteborg präglas dessutom av fortsatt stora infrastruktursatsningar, vilka mildrar konjunktureffekterna något.

Enligt Västsvenska Handelskammaren riskerar Göteborg inom tio år att få brist på attraktiva kontorsytor och i en rapport från Citymark konstateras att de planerade kontorsprojekten inte kommer att kunna möta framtidens efterfrågan. Antalet kontorsarbetare i Göteborgsregionen förväntas öka med mellan 43 000 och 72 000 under de kommande tio åren. Det skulle kräva ett tillskott på över 800 000 kvm nya kontorsytor, vilket inte täcks av nuvarande byggplaner och befintlig vakansgrad. Detta kan resultera i vakansgrader så låga som 2%, vilket kan jämföras med 11-12% under 2024.

Att vd Johanna Hult Rentsch såg med tillförsikt framåt vid presentationen av bokslutskommunikén i slutet av januari, har även med den robusta balansräkningen att göra. Nästan 70% av de räntebärande skulder om 15,8 Mdr kr utgörs av traditionella banklån, vilket borgar för stabilitet. Den genomsnittliga räntebindningstiden uppgick per 31:a december till 2,9 år, den genomsnittliga räntan hade sjunkit till 3,53% (4,04). Räntetäckningsgraden har under fjolåret ökat till 2,3x (2,2). Kreditvärderingsinstitutet NRC höjde nyligen utsikterna till stabila och bekräftade kreditbetyget BBB-, vilket ger bolaget en bättre finansiell flexibilitet och en bättre prissättning för lånat kapital framöver.

Vid förra analystillfället hösten 2023 uppgick rabatten till substansvärde till över 50%. Riktigt så illa är det inte idag, den branta nedgången under de senaste veckorna till trots. Dagens rabatt på över 40% är dock tillräckligt mycket för att göra aktien intressant för den långsiktiga placeraren. Boven i dramat är huruvida Trump-tullarna kommer leda till allvarliga konsekvenser för den globala ekonomin. Det skulle sannolikt drabba den exportfokuserade Göteborgsregionen extra hårt. Den som tror på en någorlunda rimlig lösning på tullkonflikten kan passa på och börja köpa Platzer på dagens nivåer.

 

Källa: Infront

 


DISCLAIMER
Detta material har sammanställts av Stockpicker i informationssyfte och ska inte ses som rådgivning. Innehållet har grundats på information från allmänt tillgängliga källor vilka bedömts som tillförlitliga. Sakinnehållets riktighet och fullständighet liksom lämnade prognoser och rekommendationen kan således inte garanteras. Stockpicker lämnar inte i förväg ut slutsatser och eller omdömen i materialet. Åsikter som lämnats i materialet är analytikerns åsikter vid tillfället för upprättandet av materialet och dessa kan ändras. Det lämnas ingen försäkran om att framtida händelser kommer vara i enlighet med åsikter framförda i materialet. Stockpicker frånsäger sig allt ansvar för direkt eller indirekt skada som kan grunda sig på detta material. Placeringar i finansiella instrument är förenade med ekonomisk risk. Att en placering historiskt haft en god värdeutveckling är ingen garanti för framtiden. Stockpicker frånsäger sig därmed allt ansvar för eventuell förlust eller skada av vad slag det må vara som grundar sig på användandet av materialet.
NASDAQ Stockholm
PLAZ_B
Sektor
Fastigheter
Stockpicker Newsletter
Platzer Fastigheter är ett svenskt fastighetsbolag som äger och förvaltar kommersiella fastigheter i Göteborgsområdet.
Skriven av
Sebastian Lang
Analytiker
Publicerad 2025-04-08 15:00:00
Ändrad 2025-04-08 14:18:58
Annons
Annons