Revenio – Dags att fånga kniven?

2026-03-1415:13

För cirka tre år sedan skrev vi om det finska medicinteknikbolaget Revenio i vårt aktiebrev Foreign Affairs. Vid den tidpunkten landade vi i en neutral rekommendation trots en ”iögonfallande vacker historik”. Vi uppfattade värderingen som relativt hög och kände en viss oro för att bolagets investeringar i nya produkter inte skulle ge önskvärt resultat, samtidigt som patentskyddet efter 2023 var begränsat.

eyes

Idag ser situationen annorlunda ut, efter att bolagets börsvärde har minskat med ca hälften de senaste tre åren. Revenio, som säljer teknikbaserade enheter främst för diagnostik och övervakning av ögonsjukdomar, har tyvärr under denna period uppvisat en betydligt lägre tillväxttakt och den senaste kvartalsrapporten var en besvikelse, särskilt när det gäller lönsamheten.

Under Q4 ökade omsättningen något till 31,2 Meur (30,5), men rörelseresultatet föll till 6,7 Meur (9,1). Nedgången berodde delvis på en lägre bruttomarginal, som påverkades av importtullar och fördröjda prisökningar i USA, samt negativa engångsposter och valutamotvind. Positivt var dock att försäljningen, justerat för valutaeffekter, ökade med närmare 9% under kvartalet. Nästan hälften av Revenios försäljning kommer från USA (48%), följt av EMEA, Latinamerika och Kanada (34%), APAC (16%) och Finland (2%).

För hela året uppgick nettoomsättningen till 109,7 Meur (103,5) och rörelseresultatet till 25,4 Meur. Med hänsyn till nettokassan handlas bolaget nu till ca 19 gånger fjolårets rörelseresultat, vilket är långt under det historiska snittet för en av de mest framgångsrika aktierna på Helsingforsbörsen de senaste decennierna. Även om tillväxten har mattats av de senaste åren, är det värt att notera att den årliga omsättnings- och vinsttillväxten under 2016–2022 uppgick till nära 30% (CAGR).

Fram till 2019 fokuserade bolaget främst på investeringar i den egna produktportföljen. Sedan dess har Revenio kompletterat sitt erbjudande genom att förvärva bolag som CenterVue, Oculu och Thirona. De förvärvade bolagen har alla sina egna styrkor, men tillsammans har de breddat Revenios erbjudande inom bland annat glaukomdiagnostik samt programvaror och AI. Detta är en del av bolagets långsiktiga strategi att bli en ledande global aktör inom ögonhälsa, med fokus på högkvalitativa diagnostiska lösningar.

Överraskande nog föreslog bolagets styrelse inte någon utdelning för 2025, utan sökte istället bemyndigande att eventuellt betala en utdelning på 0,44 euro före årets slut. Motiveringen var att behålla finansiell flexibilitet under en period av branschkonsolidering, men det mesta tyder på att ett förvärv kan vara aktuellt inom en snar framtid.

Trots en svag avslutning på 2025 guidar Revenio för en valutajusterad försäljningstillväxt på mellan 8 och 15% i år. Lönsamheten, i jämförbara termer, förväntas förbli på en god nivå.

Analytikerkåren bedömer en rörelsevinst på cirka 29 Meur (25,4) i år som sannolik, vilket innebär att Revenio handlas till en EV/EBIT-multipel på drygt 16x. Det bedömer vi som attraktivt jämfört med medicinteknikbolag av liknande kvalitet och storlek. Den enda relevanta konkurrenten, efter Topcons avnotering ifjol, är Carl Zeiss, som vinstvarnade i januari, vilket har pressat både aktien och värderingen. Zeiss handlas kanske till något lägre multiplar än Revenio, men vi föredrar ändå det nordiska alternativet på grund av positivare utsikter.

Finska Revenio intar därför en plats på vår utländska Top Picks-lista. Vi ser kurser uppemot 22 euro som rimliga inom ett år, vilket motsvarar en uppsida på drygt 20%.

NASDAQ Helsingfors
REG1V
Sektor
Medicinsk utrustning
Stockpicker Newsletter
Stockpicker Newsletter
Revenio utvecklar, tillverkar och säljer teknikrelaterade enheter som används för diagnostik- och övervakning av framför allt ögonsjukdomar. Största delen av omsättningen antas härstamma från tonometrar, det vill säga ögontrycksmätare, som säljs under varumärket iCare.
Skriven av
Axel Stenman
Analytiker
Publicerad 2026-03-14 15:13:00
Ändrad 2026-03-12 15:15:08
Annonser