Tobii – Förarduon släpper ratten

För nästan exakt ett år sedan tog eyetrackingbolaget ett stort steg för att bli en av de ledande aktörerna på den snabbt växande marknaden för automotive interior sensing.

Tobii Frarduon slpper ratten High Quality 1

NEUTRAL | TOBII | Small Cap | 2,14 kr

Genom förvärvet av amerikanska FotoNation skapades ett nytt affärssegment, Tobii Autosense, som förväntas generera cirka 500 Mkr i intäkter år 2028 och nå positivt kassaflöde år 2026.

Det är automotive-delen som ska bli frälsaren för Tobii och logiken bakom affären är enkel att förstå. Gemensamt erbjuder Tobii Autosense en heltäckande portfölj av lösningar för förarövervakning (driver monitoring system, DMS) och system för passagerarövervakning (occupant monitoring system, OMS). Som nämnts i vår senaste Smart Eye-analys (Newsletter 2144) växer marknaden snabbt till följd av EU-förordningar som gör DMS obligatoriskt i nya bilar från 2026. OEM:er lägger dessutom fokus på att erbjuda differentierade upplevelser genom OMS-teknik. Enligt vissa uppskattningar förväntas den globala totala årliga tillväxten under perioden 2023–2031 ligga på 29,3% för DMS och 45,6% för OMS. Bara den globala DMS-marknaden förväntas uppnå intäkter om cirka 5 miljarder usd år 2033.

Tobii har vuxit till att bli en av de främsta aktörerna inom automotive sensing, med design wins från OEM-kunder som representerar över 15% av den globala fordonsproduktionen och mer än 100 fordonsmodeller. Bolagets beprövade lösningar, med både DMS och OMS, finns idag i över 550 000 fordon ute på vägarna. Den bakomliggande tekniken lovar att minska antalet skador och dödsfall vid bilkörande, men är även värdefull i andra vertikaler där Tobii är aktiva, såsom beteendestudier och forskning, PC och extended reality (XR).

Verksamheten är numera organiserat i tre segment: Products & Solutions, Integrations och Autosense. Products & Solutions, som stod för 54% av nettoomsättningen under fjolårets inledande nio månader, hjälper tusentals kunder varje år och förväntas ha en stabil långsiktig tillväxt med relativt höga bruttomarginaler. Inom Integrations (41% av nettoomsättningen) ser vd Anand Srivatsa potential för snabb tillväxt och höga bruttomarginaler. Segmentet är dock beroende av ett fåtal kunder som måste lyckas utnyttja den senaste tekniken för att nå ut till massmarknaden.

Segmentet Autosense (5%) är fortfarande minst, men förväntningar är som tidigare nämnt mycket höga. I takt med att design wins går över till produktion under 2025 och 2026, förväntar sig ledningen att segmentet ökar takten mot lönsamhet medan kassaflödet förväntas nå break-even 2026. För koncernen som helhet är målet att nå ett positivt kassaflöde efter löpande investeringar för helåret 2026, en rörelsemarginal (EBIT) på cirka 10% för helåret 2026 och en EBIT-marginal på cirka 20% för helåret 2028.

Annons

För att finansiera rörelsekostnaderna för Autosense under 2024 och 2025, genomfördes en företrädesemission på cirka 300 Mkr förra april. Trots synergieffekter och kostnadsbesparingar bränner bolaget dock fortfarande pengar och rörelseförlusten mellan januari och september 2024 uppgick till -157 Mkr. Kassaflödet från den löpande verksamheten blev -80 Mkr, motsvarande siffra efter investeringar -336 Mkr. Vi slutet av september fanns det 138 Mkr i likvida medel kvar på balansräkningen, plus en outnyttjad kreditfacilitet om 50 Mkr. Gömt i balansräkningen finns det dock även en skatteskuld på 229 Mkr, som är relaterad till lättnader under Covid-tiden.

Problemen inom den globala fordonsindustrin försenar inte bara Smart Eyes planer men påverkar givetvis även Tobii negativt. Det framstår därför som alltmer tveksamt, att bolaget kommer klara sig utan ytterligare kapitaltillskott. Lönsamhetstrenden är förvisso uppmuntrande och det senaste kostnadsbesparingsprogrammet, som lanserades i Q2, har redan visat synliga resultat. I Q3 hade rörelseförlusten minskat till -17 Mkr (-69). Den organiska tillväxten inom både Products & Solutions och Integrations är, emellertid, svag och visade ett minus om 11% respektive 9% under de första nio månaderna av 2024.

Autosense är fortfarande en för liten del av bolaget för att göra en större skillnad, men utvecklas i alla fall enligt plan. För helåret kommunicerades ett omsättningsintervall om 30-50 Mkr och efter 8 månader hade 26 Mkr realiserats (förvärvet slutfördes den 31:a januari). Bruttomarginalen inom Autosense ligger på höga 94%, tack vare en betydande andel mjukvara i produktmixen.

Sett ett år tillbaka i tiden har Tobii-aktien halverats. Här syns både en besvikelse över den icke-bilrelaterade verksamheten men även oro över upprampningen av Autosense-intäkterna till följd av krisen inom bilindustrin. Den svaga finansiella ställningen är ett ytterligare problem och vi ser en relativt hög risk för behov av ytterligare kapitalanskaffning. Förtroendet för ”affärscaset” blev inte större när både vd och finanschef meddelade att de kommer att avgå under 2025. Inga efterträdare har annonserats hittills.

Dagens börsvärde justerat för nettoskulden (inkl. skatteskulden) uppgår till nästan 1 Mdr kr, vilket motsvarar omkring 1,1x den förväntade omsättningen för 2024 (EV/Sales). Det är inte alltför aggressivt, även om vi inte räknar med några vinster förrän tidigast 2026. Till skillnad från Smart Eye har Tobii större icke-fordonsrelaterade ben att stå på, som dock befinner sig i en svacka för tillfället. En bättre balansräkning och en ännu starkare position inom DMS och Interior Sensing gör dock att vi ser Smart Eye som ett betydligt bättre val för en placerare som vill få exponering mot denna marknad. För Tobii blir rådet neutralt.

NASDAQ Stockholm
TOBII
Sektor
Teknik
Stockpicker Newsletter
Stockpicker Newsletter
Tobii AB: Pionjär inom eyetracking-teknologi

Tobii AB är ett svenskt företag som sedan 2001 har specialiserat sig på utveckling av eyetracking-lösningar. Deras teknologi används för att förstå och tolka ögonrörelser, vilket möjliggör interaktion mellan människa och dator inom områden som forskning, spel, medicin och fordonsindustrin. Företaget är noterat på Nasdaq Stockholm under symbolen TOBII.

Under 2023 rapporterade Tobii en omsättning på 604 miljoner SEK. Företaget har ännu inte delat ut någon vinst till aktieägarna, då de fokuserar på tillväxt och återinvestering av vinster i verksamheten.
Skriven av
Sebastian Lang
Analytiker
Publicerad 2025-01-14 15:05:00
Ändrad 2025-01-23 14:08:42