Stigande oljepris och räntor sänkte börsen
Onsdagen blev en trist historia på Stockholmsbörsen som avslutade i rött. Imorgon kommer Riksbanken med räntebesked.
Stockholmsbörsen öppnade högre på onsdagen men vände senare ned på minus. Europaräntorna steg brant efter att initialt ha visat små rörelser. OMXS30-index och OMXSPI försvagades båda 0,6 procent.
De allra flesta räknar med att Riksbanken imorgon låter styrräntan ligga kvar på 1,75 procent. En majoritet av bedömarna tror samtidigt på minst en höjning före årsskiftet. För marknaden väntas beskedet ändå bli en ickehändelse. Efter valet är risken stor att den bankskatt som Socialdemokraterna gick till val på blir av. Det tror SEB:s vd Johan Torgeby. I banksektorn tappade Swedbank och SEB 0,5 respektive 0,3 procent. H&M, som rapporterar imorgon, föll 1,1 procent. Marknaden räknar med att klädkedjan redovisar 5 095 miljoner kronor i rörelsevinst.
Bland Large Cap backade Volvo 1,9 procent medan Astrazeneca tappade 1,6 procent. EU-kommissionen har godkänt Astrazenecas Trixeo Aerosphere som underhållsbehandling av astma hos patienter från 12 års ålder vars sjukdom inte är tillräckligt kontrollerad med medelhög dos inhalationssteroid i kombination med långverkande beta2-agonist. EQT lanserar en plattform för Mellanöstern och öppnar ett kontor i finanscentret ADGM i Abu Dhabi. Kontoret blir EQT:s första fasta närvaro i Gulfregionen och ska fungera som bas för relationer med investerare, bolag och partners. Aktien sjönk 1,1 procent. Skanskas amerikanska dotterbolag Skanska USA Civil Northeast har tilldelats ett kontrakt värt 271,2 miljoner dollar avseende byggandet av en kaj för den amerikanska kustbevakningens patrullfartyg. Byggaktien ökade 1,2 procent.
Swecos framåtblickande EV/ebita-multipel har sjunkit från drygt 20x till cirka 14x. Med en avkastning på eget kapital på cirka 20 procent och ett fritt kassaflöde i förhållande till börsvärdet på cirka 6 procent anser SHB att aktien för första gången på länge erbjuder en attraktiv uppsida. Rekommendationen höjs därför till Köp (Behåll). Swecos aktie lyfte 2,9 procent till 130,20 kronor. SEB förväntar sig att vinsttillväxten för Nolato lyfter 2027 men att det inte är tredje kvartalet i år som är vändpunkten utan snarare i slutet av detta år. Den negativa vinstrevideringstrenden har upphört och den organisk försäljningstillväxten förbättras. Istället för stora investeringar i anläggningstillgångar har Nolato gjort förvärv, vilket bidrar till höjda vinstprognoser. Även valutaförändringar ger ett stöd. SEB rankar Nolato Köp. Aktien stärktes 0,7 procent.
UBS sänker riktkursen för Hemnet till 80 kronor (90) och upprepar rekommendationen Neutral. Banken anser att det fortfarande är för tidigt att bli mer positiv till aktien trots det kraftiga kursfallet i år. Aktien försvagades 4,1 procent till 68 kronor. Danske Bank räknar med att Dynavox, som utvecklar kommunikationshjälpmedel, kan visa ett stabilt tredje kvartal. Det skriver banken i en analys där köprekommendationen upprepas. Vid stängning noterades aktien 0,6 procent lägre.
Truecaller inleder ett globalt samarbete med yrkesnätverket Linkedin, som ägs av Microsoft. Genom samarbetet ska användare kunna ta med sig sin Linkedin-profil till Truecaller så att den som får ens samtal ser var man jobbar och vad man gör. Truecallers aktie steg 0,4 procent. Serieförvärvaren Svevik Industri stängde 0,5 procent lägre till 54,75 kronor under sin premiärdag. Teckningskursen var 55 kronor per aktie. Nyab har tecknat avtal med Svenska kraftnät om den andra fasen av projektet Letsi Svartbyn. Avtalet är värt cirka 1,6 miljarder kronor och omfattar byggnation och driftsättning av en ny 400 kV-luftledning i Norrbotten. Aktien avancerade 1,9 procent